Nijer cuntası: "Fransa Nijer'e müdahale için bölgeye asker konuşlandırıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Nijer cuntası: “Fransa Nijer’e müdahale için bölgeye asker konuşlandırıyor”

Abone Ol 

Nijer cuntası, Fransa’nın ülkeye askeri müdahalede bulunmak için bölgeye asker konuşlandırdığını ileri sürdü.

Nijer’de yönetimi elinde tutan askeri cunta, Fransa’yı ECOWAS ile birlikte olası bir askeri müdahale hazırlıkları kapsamında birçok Batı Afrika ülkesine asker konuşlandırmakla suçladı.

Euronews’in haberine göre, gece boyunca devlet televizyonunda okunan bildiride cunta, Fransız birliklerinin topraklarından çekilmesi çağrısını da yineledi. Açıklamada, “Ulusal ve uluslararası kamuoyunun, Fransa’nın benimsediği bu saldırgan, sinsi ve aşağılayıcı tutumun sonuçlarına tanık olması” çağrısında bulunuldu.

Nijer ile eski sömürgecisi Fransa arasındaki ilişkiler, Paris’in 26 Temmuz’da darbe yapan cuntayı gayri meşru ilan etmesinden bu yana bozulmuş durumda.

Cuntanın son açıklamaları sorulduğunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Darbecilerin açıklamalarını meşru görmüyoruz,” yanıtını verdi.

Nijer’de konuşlanan yaklaşık bin 500 Fransız askeriyle ilgili olarak Macron, bu askerlerin sevkiyle ilişkin herhangi bir kararın yalnızca devrim lider Muhammed Bazum ile koordineli olarak alınacağını söyledi.

Macron, Hindistan’da G20 liderlerinin katıldığı iki günlük zirvenin kapanışında düzenlediği basın toplantısında, “Eğer yeniden konuşlanacak olsak bile bunu yalnızca Başkan Bazum’un isteği üzerine yaparım” ifadelerini kullandı. Macron, Fransa’nın Nijer’e müdahale için bölgeye asker konuşlandırdığı iddiasına doğrudan değinmedi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close