New York Times: "Rusya, Ermenistan-Azerbaycan geriliminde etkisiz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

New York Times: “Rusya, Ermenistan-Azerbaycan geriliminde etkisiz”

Abone Ol 

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostanyan, “Azerbaycan’a agresif davranmak için fırsat doğdu” derken, Azerbaycanlı siyasi analist Memmedov, “Rusya zayıflıyor” yorumunu yaptı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Ukrayna savaşı nedeniyle Kremlin’in Azerbaycan-Ermenistan gerginliğine müdahale edemediğini yazdı.

NYT’nin Moskova bürosu şefi Anton Troianovski’nin kaleme aldığı yazıda, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Dağlık Karabağ bölgesinde tansiyon yeniden artarken, Ukrayna’daki savaştan ötürü zayıflayan ve dikkati dağılan Rusya olaylara müdahale edemedi.”

Haberde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2020’de çıkan ve yaklaşık 6 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiği savaşın, Rusya’nın arabuluculuğunda ilan edilen ateşkesle sona erdiği hatırlatılarak, yeniden artan gerginlikte Moskova’nın geçmişe kıyasla daha etkisiz kaldığı yorumu yapıldı.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Kostanyan “Tamamen Ukrayna’ya odaklanılması durumu daha kırılgan yaptığı gibi, Azerbaycan’a güç kullanıp daha agresif davranmak için yeni bir fırsat veriyor” ifadelerini kullandı.

Bakü yönetimi yanlısı siyasi analist Ferhat Memmedov ise “Rusya’nın bölgedeki kaynaklarının sınırlı hale geldiği görülebilir. Rusya zayıflıyor” dedi.

Ermeni siyaset bilimci Tigran Grigoryan da “Ukrayna savaşı nedeniyle bölgede Rus caydırıcılığının etkisiz hale geldiği bir ortam oluştuğunu” söyledi.

Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlattığı savaşın ardından Batılı devletlerin Kremlin’e yaptırımları hatırlatılarak, hem Ermenistan’ın hem de Azerbaycan’ın Moskova için önemli ekonomik ortaklar olduğuna dikkat çekildi.

Ermenistan, aralıkta Moskova’da Rusya arabuluculuğunda Azerbaycan’la düzenlenecek görüşmelere katılmayı reddetmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da Erivan yönetimini tutarsız davranmakla eleştirmişti.

Azerbaycan’la yaşanan anlaşmazlıkta Kremlin’den yeterince destek alamamaktan şikayet eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) 2023’te Ermenistan’da yapmayı planladığı askeri tatbikattan da çekildiklerini duyurmuştu.

Rusya’nın liderliğinde 2002’de oluşturulan KGAÖ’de Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Belarus da yer alıyor.

NYT, Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle Kafkaslar’daki etkisini kaybetmeye başlamasıyla, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) devreye girdiğine de dikkat çekti.

Paşinyan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in, ağustosta ve ekimde AB’nin daveti üzerine Brüksel’de buluştuğu, iki ülkenin dışişleri bakanlarının da kasımda ABD’nin başkenti Washington’da görüştüğü hatırlatıldı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close