New York Times Kakhovka raporu: "Bombaları Ruslar yerleştirdi" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

New York Times Kakhovka raporu: “Bombaları Ruslar yerleştirdi”

Abone Ol 

New York Times gazetesi, elde edilen kanıtların Rusya kontrolündeki Kakhovka hidroelektrik santralini Rusya’nın patlattığını gösterdiğini bildirdi.

Ukrayna’da Rusya kontrolünde bulunan Herson bölgesindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali 6 Haziran’da havaya uçurulmuştu. New York Times’ın haberine göre, deliller neticesinde patlamanın Rusya tarafından başlatılan iç patlamadan kaynaklandığı belirtildi. Haberde, mühendisler ve patlayıcı uzmanlarının santralin beton tabanından geçen bir geçitte patlayan ve yapıyı tahrip eden bir patlayıcı yükünü işaret eden kanıtlar bulduğu ifade edildi.

Ruslar tarafından patlayıcılar yerleştirildi

Ukrayna savcılarına soruşturmada yardımcı olan uluslararası hukuk uzmanlarından oluşan bir ekibin ön bulgularına göre ise, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki çökmeye büyük ihtimalle Ruslar tarafından yerleştirilen patlayıcıların neden olduğu ifade edildi.

İki ülke de birbirini suçluyor

Rusya hükümeti, Ukrayna’yı Kırım için önemli bir su kaynağını kesmekle suçlarken, Ukrayna ise Rusya’yı santrali havaya uçurarak bölgede sele neden olmakla, tarım arazilerini yok etmekle ve sivillere giden su kaynaklarını kesmekle suçluyor. Mühendisler, santralin ancak suyun tamamen boşalmasından sonra tam olarak incelenebileceğini ve yıkıma yol açan nedenlerin böylece belirlenebileceğini belirtiyor.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close