NATO'da değişim: Stoltenberg'in yerine geçen isim kim olacak? - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

NATO’da değişim: Stoltenberg’in yerine geçen isim kim olacak?

Abone Ol 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlamasının ardından bir anda hassas bir konum haline gelen NATO Genel Sekreterliği koltuğuna Jens Stoltenberg sonrasında kimin oturacağı tartışılıyor.

Politico’nun Brüksel’deki kaynaklara dayandırdığı haberinde, eylülde görev süresi dolacak Stoltenberg’in yerine Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen geçebileceği belirtildi.

Alman siyasetçinin Washington’la iyi ilişkileri olması, daha önce savunma bakanlığı yapmış olması ve Avrupa Komisyonu’ndan başındayken birçok NATO ülkesinin lideriyle birlikte çalışmış olmasının Von Der Leyen’i öne çıkardığı kaydedildi.

Brüksel’de öne çıkan Von Der Leyen isminin, temenni olarak dile getirildiği, Alman siyasetçinin rolü isteyip istemediğinin belli olmadığı vurgulandı.

Benzer bir durumun Hollanda Başbakanı Mark Rutte için de geçerli olduğu ancak Rutte’nin NATO Genel Sekreterliği görevini kesinlikle istemediği ifade edildi.

Von Der Leyen’in adaylığının önündeki en büyük engellerden birinin Avrupa Komisyonu’nda 2024’e kadar devam edecek görevi olduğu belirtilirken, Komisyon içinden kaynaklar Stoltenberg’in görev süresinin gelecek yaza kadar uzatılması durumunda Von Der Leyen’in adaylığının mantıklı olacağını söyledi.

Ancak Stoltenberg geçtiğimiz hafta verdiği röportajda görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin gelen bir soruya, “Her şeyden önce, dünyada bundan çok daha fazla önemli birçok soru var. Planım Norveç’e geri dönmek. Çok uzun zamandır buradayım” diye yanıt vermişti.

Avrupalı bir diplomat, “Çok fazla isim var ama henüz bir aday yok” ifadelerini kullanırken, bir başka Avrupalı diplomatsa konuyla ilgili çok fazla “kulis dedikodusu” bulunduğunu söyledi.

Her iki diplomat da bir dahaki NATO liderinin Beyaz Saray’la yakın çalışabilecek bir Avrupalı olması gerektiğini belirtti.

Ayrıca yeni NATO Genel Sekreteri’nin Ukrayna’yı destekleyen ancak üyelerin Rusya’yı kışkırtmaktan çekindiği bir ortamda “şahin” olmayan bir isim olması gerektiği ifade edildi. Müttefiklerin bu kez ülkeleri adına konuşacak kişiyi seçmek konusunda daha temkinli olduklarına dikkat çekildi.

8 yıldır NATO Genel Sekreterliği görevini yürüten Jens Stoltenberg’in görev süresi Ukrayna savaşının başlamasının ardından uzatılmıştı.

Kaynak: Politico, The Telegraph, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close