NATO, üye ülkeler için ilk kez “drone karşıtı doktrin” oluşturuyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO, üye ülkeler için ilk kez “drone karşıtı doktrin” oluşturuyor

Abone Ol 

NATO’nun, insansız hava sistemlerine karşı savunma kapasitesini artırılması hakkında, üye ülkeler için ilk “insansız hava aracı karşıtı” doktrinini yıl sonuna kadar kabul etmesi bekleniyor.

NATO’nun gelişmekte olan güvenlik sorunları bölümünde kıdemli bir danışman olan Claudio Palestini’ye göre, 2023 yılı sonuna kadar NATO, bir karşı-drone doktrini oluşturma hedefine ulaşılacak.

Claudio Palestini tarafından Defense News’e yapılan açıklamada; “Bu doktrinin oluşturulması için resmi görevlendirme bu yılın başında yapıldı, Bu hedef doğrultusunda, insansız hava araçlarına karşı nasıl etkili bir şekilde mücadele edilebileceğine dair yol gösterici ilkelerin ve ana hatların yer aldığı bir el kitabı inşa edilecek.” ifadelerini kullandı.

Doktrinin içereceği kesin ilkeler belirsizliğini korusa da, genel hedeflerinden üye devletlere farklı operasyonel ortamlarda karşı drone operasyonlarını organize etmenin ve yürütmenin en etkili yolları konusunda tavsiyelerde bulunmak olacaktır.

Palestini’ye göre, belge önümüzdeki birkaç hafta içinde NATO Standardizasyon Ofisi’nin yardımıyla askeri operasyonel standartların geliştirilmesinden sorumlu bir NATO komitesi tarafından onaylanmak üzere gönderilecek. Talep edilen tüm değişiklikler yapıldıktan sonra belgenin onaylanması bekleniyor.

Yetkili, her şey yolunda giderse komitenin belgeyi yıl sonundan önce onaylamasını umduklarını söyledi.

Palestini, doktrinin geliştirilmesine Rusya’nın Şubat 2022’de başlayan geniş çaplı Ukrayna işgalinden önce başlandığını ancak işgal sonrası çalışmaların hızlandığını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close