NATO ülkeleri Baltık Denizi'ni bir “NATO Gölü” haline getirmeyi planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO ülkeleri Baltık Denizi’ni bir “NATO Gölü” haline getirmeyi planlıyor

Abone Ol 

Estonya Savunma Bakanlığı, Estonya ve Finlandiya’nın Baltık Denizi’ni Rusya’ya kapatacak planları görüştüğünü açıkladı.

Estonya Savunma Bakanı yaptığı açıklamada, iki NATO üyesinin Finlandiya Körfezi’ndeki Rus filosunun engellenmesini sağlayacak kıyı savunma sistemlerinin entegrasyon planlarını ve Baltık Denizi’nde Rusya’nın hareket kabiliyetini sınırlayacak seçenekler üzerinde görüştüklerini duyurdu.

Estonya Savunma Bakanı, Polonyalı ve Litvanyalı liderlerin daha önce yaptığı görüşmeleri yineleyerek, bunun Baltık Denizi’ni bir “NATO iç denizlerine” dönüştüreceğini söyledi.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur Fin gazetesi Iltalehti’ye verdiği demeçte; “Kıyı savunmamızı entegre etmeliyiz. Estonya ve Fin füzelerinin uçuş menzili, Finlandiya Körfezi’nin genişliğinden daha fazla.”  ifadelerini kullandı. 

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya başvurması, Polonya ve Baltık Denizi’ndeki eski Sovyet cumhuriyetleri tarafından olumlu karşılandı. NATO’nun Haziran ayında İspanya’daki zirvesinden sonra da, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics Baltık Denizi’nin bir “NATO Gölü” olmasını umduklarını belirtmişlerdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close