NATO: "Rusya'nın nükleer silah kullanımının sonuçları olur" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

NATO: “Rusya’nın nükleer silah kullanımının sonuçları olur”

Abone Ol 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya bir nükleer savaşın kazananı olmayacağını biliyor. Bu tür bir savaşa asla girişilmemelidir. Rusya’ya açıkça şunu ilettik. Düşük verimli olanlar dahil olmak üzere nükleer silah kullanırlarsa bunun sonuçları olacaktır. Rusya’nın nükleer güçlerini yakından izliyoruz. Pozisyonlarında bir değişim görmedik. Ancak tetikte olmayı sürdüreceğiz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın örtülü nükleer tehditlerde bulunduğunu belirterek düşük verimli olsa bile nükleer silah kullanımının sonucu olacağını söyledi.

Stoltenberg, yarın başlayacak iki günlük NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

Jens Stoltenberg, toplantıda Ukrayna’ya desteğin artırılması, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarına düzenlenen sabotajlar sonrası kritik altyapıların korunması ile müttefiklerin silah ve mühimmat stoklarının doldurulması gibi konuları ele alacaklarını belirtti.

Ukrayna’nın sahada ciddi kazanımlar elde ettiğini kaydeden Stoltenberg, Rusya’nın sivillere ayrım gözetmeksizin saldırdığını dile getirerek “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’da kaybediyor. İlhak girişimleri, kısmi seferberlik ve sorumsuz nükleer söylemleri savaşın başından bu yana gerginliği artırıcı en ciddi unsurlar. Bütün bunlar savaşın planladığı gibi gitmediğini gösteriyor.” dedi.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda nükleer planlama konusunda da görüşmeler yapacaklarını belirterek NATO’nun nükleer caydırıcılığının barışı koruma amacı taşıdığını vurguladı.

“Nükleer silah kullanımının sonucu olur”

Nükleer savaş riski hakkındaki bir soruyu yanıtlayan Stoltenberg şunları söyledi:

  • “NATO, müttefiklere yönelik her türlü saldırı ve tehdide karşı hazırlıklıdır. NATO nükleer tehditleri caydırmak için de var. Bu Ukrayna’nın işgalinden önce de böyleydi, işgalden sonra daha önemli oldu. Sadece Putin ve Rusya’nın nükleer söylemleri nedeniyle değil. Bu nükleer söylemler veya örtülü tehditler tehlikeli ve sorumsuzcadır. Rusya bir nükleer savaşın kazananı olmayacağını biliyor. Bu tür bir savaşa asla girişilmemelidir. Rusya’ya açıkça şunu ilettik. Düşük verimli olanlar dahil nükleer silah kullanırlarsa bunun sonuçları olacaktır.”

Stoltenberg, Rusya’nın nükleer güçlerini yakından izlediklerini ve pozisyonlarında bir değişim görmediklerini, buna karşın tetikte olmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close