National Interest: "NATO Rusya'nın Baltıklar İşgalini Durduramaz" - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

National Interest: “NATO Rusya’nın Baltıklar İşgalini Durduramaz”

Estonya  Uluslararası Savunma ve Güvenlik Merkezi tarafından hazırlanan bir rapora göre;  Baltık Devletlerinin hava savunması Rusya’yı durdurmak veya olası bir çatışmada yardımlarına gelecek olan NATO birliklerini korumak için çok zayıf ve yeterli değil.

National Interest’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

“Estonya, Letonya ve Litvanya küçük devletler ve doğal olarak silahlı kuvvetleri de küçük yapılara sahip. Bu bölgede konuşlanmış olan birkaç NATO askeri ve uçağı ise bu ülkelere karşı olası bir saldırı da sadece hız tümsekleri olarak görülebilir.  Bu yüzden Rusya eğer bu bölgeyi işgal ederse, Baltıklar için yardımın NATO takviyelerinden gelmesi gerekecek. Fakat bu gelişmede Rusya’yı durdurmaya yetmeyecektir.

Estonya Uluslararası Savunma ve Güvenlik Merkezi bölgedeki ülkeler ile ilgili hazırladığı raporda; “Kara, hava ve deniz hareketleri, Rusya’nın Batı Askeri Bölgesi’nde inşa ettiği önemli hava gücüne karşı tamamen savunmasız.” tespitinde bulundu.

Raporda; “Özellikle Hava savunması bölgedeki en büyük askeri yetenek açığı. Fakat bu üç devlet bu konuda çeşitli adımlar atmış olsa da, kapsamlı bir hava savunması için gereken tüm sistemler bu ülkelerin bütçeleri göz önüne alındığından aşırı derecede pahalıdır. Bu Baltık ülkeleri için bir endişe. Ancak savunmasız bir kuzeydoğu kanadı da bir bütün olarak NATO için bir endişe olmalı.” tespitine yer verildi. 

Rusya’nın Baltık Devletleri ile sınır komşusu olan Batı Askeri Bölgesi’nde yaklaşık yirmi yedi hava filosu ve buna ek olarak yine komşu bölgelerde konuşlu olan ve Baltık bölgesindeki Rus hava gücünü destekleyecek olan birkaç yüz uçağı bulunuyor. 

Baltık Devletleri’nin hava kuvvetleri konusunda fazla envanteri ve jet avcı uçakları olmadığı için NATO, Baltık hava limanlarında dört ila sekiz savaşçı unsurla Baltık Hava Polisliği girişimi ile ülkeleri destekliyor. Fakat bu girişim Rus hava gücüne karşı oldukça ince bir kalkan. 

Estonya Uluslararası Savunma ve Güvenlik Merkezi raporunu; “Üç Baltık devletinin hava savunma yetenekleri son derece eksik ve kesinlikle bu bölge Rusya’ya karşı savunmasız.” ifadeleri ile sona eriyor.

Araştırmacılar özellikle orta ve uzun menzilli uçaksavar füzelerinin eksikliğine, füze stoklarının yetersiz olduğuna, füzelerin muharebe komuta sistemleriyle entegrasyon eksikliğine, düşük seviyeli radar kapsama alanındaki boşluklara ve BALTNET ile NATO sistemleri arasındaki birlikte çalışabilirlik sorunlarına dikkat çekti.

 Çalışma ilginç bir şekilde Baltık Devletleri ile İsveç ve Finlandiya hava operasyon merkezleri arasındaki bağlantı eksikliğine de dikkat çekiyor.

Estonya Uluslararası Savunma ve Güvenlik Merkezi tarafından yayımlanan raporda, Baltık Devletlerinin orta menzilli uçaksavar sistemleri ve yeterli füze tedarikinin yanı sıra daha iyi bir komuta ve iletişim ağı edinmesini tavsiye ediyor. Ancak bu öneriler özellikle NATO’yu ilgilendiriyor. Rapor ayrıca; NATO askeri komutasının risk zamanlarında siyasi onay beklemeden ortak bir hava karargahını harekete geçirme yetkisine de sahip olması gerektiğini vurguluyor.

Bu tavsiyeler pratik olsa da, göze çarpan gerçek şu ki Baltık Devletleri Rus işgaline karşı kendilerini gerçekten savunamayacak kadar zayıf. Ve halihazırdaki şartlarda NATO bu bölgeyi korumak için yeterli organizasyona sahip değil.”

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close