National Interest Analiz: "Rusya, NATO ile Çatışmaya Hazır ve Tereddüt Yaşamıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

National Interest Analiz: “Rusya, NATO ile Çatışmaya Hazır ve Tereddüt Yaşamıyor”

“Rusya, NATO ile olası bir savaşa kesinlikle hazır ve özellikle son dönemdeki kazanımları düşünüldüğünde bu konuda büyük tereddütler yaşamayacak.”

National Interest’de yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

“Ukrayna sınırındaki Rus askeri manevraları, ABD’ye Rusya’nın son olarak ortaya koyduğu meydan okumayı yani askeri uzmanların ABD için “uyandırma çağrısı” olarak adlandırdığı 2014 Kırım işgalini hatırlattı.

Soğuk Savaş sırasında Sovyet kuvvetlerinin büyüklüğü muazzamken, bu büyüklüğün gelişmiş silahlarla ve yeni teknolojiyle birleşimi daha büyük bir tehdit olarak adlandırılabilecek noktaya geldi.

1980’ler boyunca, Rusya binlerce zırhlı araç ve dört milyona yakın askerle bir güç oluşturmuştu. Bu güç Avrupa’nın Rus liderliğindeki bir istila tehdidi ile onlarca yıl yaşamasına neden oldu. Avrupa kıtasındaolabilecek bir Sovyet işgali tehdidi, ABD’nin Almanya’ya büyük ölçekli konuşlanmasına, nükleer silah üretimindeki artışlara ve Abrams tankı, Apache saldırı helikopteri, B-2 bombardıman uçağı ve F-15 dahil olmak üzere bir dizi ünlü Amerikan unsuruna ilham kaynağı oldu.

Bugün, Rusya’nın kara kuvvetleri, Soğuk Savaş döneminde olduğundan sayısal olarak biraz daha küçük olabilir, ancak Su-57 avcı uçağı, T-14 Armata tankı ve S-400 hava savunması gibi silah platformlarının teknolojik gelişmişliği çok büyük bir etkiye sahip. Ayrıca hipersonik füzeler ve taktik nükleer silahlar, ABD ve NATO için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Globalfirepower’a göre Rus ordusunda yaklaşık bir milyon aktif görevli askeri personel ve iki milyon yedek kuvvet bulunuyor. Soğuk Savaş sırasında Rus Ordusu’nun üç ila dört milyon kadar üyesi vardı ancak Moskova’nın şu anki mevcut kuvvetleri kadar endişe oluşturmuyordu.

Resmi kaynaklara göre şu anda Rus ordusunun 4.000’den fazla uçağa ve 1.500 helikoptere sahip olduğu belirtiliyor. Globalfirepower verilerine göre karada Rusya’nın 13.000 tankı, 27.000 zırhlı savaş aracı ve yaklaşık 6.000 motorlu topçu silahı olduğu tahmin ediliyor.

Son olarak, deniz gücü ile ilgili olarak Globalfirepower verileri, Rus Donanmasının bir uçak gemisi, 15 muhrip ve 63 denizaltı dahil 600 gemiye sahip olduğunu değerlendiriyor. Karadeniz, Moskova’nın Akdeniz’e erişimini sağlamaya yardımcı olduğu için ekonomik ve jeopolitik açıdan Rusya için stratejik olarak önemli bir alandır.

Bu veriler; Rusya’nın NATO ile olası bir savaş için özgüvenini ortaya koyuyor. Rusya, NATO ile olası bir savaşa kesinlikle hazır ve özellikle son dönemdeki kazanımları düşünüldüğünde bu konuda büyük tereddütler yaşamayacaktır.”

Kaynak: M5
Çeviri/Analiz: Adem KILIÇ

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close