NASA'nın Aya Vinçlerle Ev Kurma Projesi - M5 Dergi
GenelÖne Çıkan

NASA’nın Aya Vinçlerle Ev Kurma Projesi

Ay ile ilgili o kadar çok proje var ki…Bunlardan birisi de vinç yardımıyla mobil bir kurulum ve devamında ev inşasına kadar giden bir süreç…

NASA’nın aya yönelik araştırmaları tam gaz sürerken bilimsel çalışmalarda da çak farklı yöntemlere imza atılıyor. NASA’nın Hafif Yüzey Manipülasyon Sistemi (LSMS) teknolojisinin yapamayacağı şey yok gibi.

Robotik uygulamalar

Bu hafif robotik vinç , kablo çalıştırmalı yapısal olarak verimli bir kafes çerçevesinden oluşuyor ve bir insan kolunun hareketini taklit ediyor. Herhangi bir boyuttaki arazi aracına, araca veya yüzey uygulamasına uyacak şekilde ölçeklenebiliyor. Vinç, forklift, regolit kepçe, kaynakçı ve daha fazlası olarak işlev görmesine olanak tanıyan hızlı değişimli uç efektörlerden veya araçlardan oluşan bir araç kutusu kullanıyor

NASA’nın Hampton, Virginia’daki Langley Araştırma Merkezi proje yöneticisi Barmac Taleghani, “LSMS ile ilgili benzersiz olan şey, el becerisi ve çok işlevli olmasıdır”diyor.
LSMS ilk olarak Langley’de on yıldan daha uzun bir süre önce, insan keşif görevlerindeki inişçilerden habitatlar ve geziciler gibi büyük yüklerin boşaltılması konseptini göstermek için tasarlandı, inşa edildi ve test edildi.

Otonom işlevsellik

Baş araştırmacı Tom Jones, “LSMS’yi indirdiğimizde birden fazla görev için kullanılabilmesi için yararlı olabilecek ek araçlar hakkında düşünmeye başladık. O kütleyi oraya zaten taşıdık ve kullanma aşaması bunu takip etti” değerlendirmesini yaptı. LSMS’ye ilk geliştirilmesinden bu yana yapılan yükseltmeler, daha fazla otonom işlevselliğe ek olarak, regolit kazma ve manevra için bir kepçe kamyon uç efektörü, kargo paletlerini kaldırmak için bir forklift çatal aracı ve bir kaynak aracı gibi bir dizi yeni araç devreye alındı.

Proto-uçuş başlatıldı

Şimdi sırada; büyük bir kargoyu proto-uçuşla ayda tatbik etmek var. Yapısal tasarımda bir karasal vince benzer olmasına rağmen, LSMS, kol bağlantılarını ve yükleri hassas bir şekilde manevra yapmak için kabloyla çalışan bir çalıştırma sistemini kullanacak.
Yeni LSMS, yaklaşık 25 metrelik bir erişimle orijinal prototipe benzer boyutta olacak ve yaklaşık 2.200 pound veya bir filin boyutuna eşit olan Ay’da yaklaşık bir metrik ton ağırlığındaki yükleri kaldırabilecek.LSMS donanımı, uzay derecelendirmeli olacak ve onu Ay’a gitmek için seçilen bir veya daha fazla iniş aracıyla uyumlu hale getirebilecek daha fazla geliştirmeye hazır olacak.

Mobil indirme ve bindirme

Amaç, teknolojiyi İnsan İniş Sistemi gibi daha küçük ticari robotik iniş araçlarına ve daha büyük iniş araçlarına kadar arayüz oluşturabilecek çeşitli boyutlarda göstermek.

Bu proje kapsamında analiz araçları geliştiriliyor. Ayda ya da Mars yüzeyinde daha doğrusu gezegen yüzeyinde çalışma için hazırlık yapılıyor. Oyun Değiştiren Geliştirme projesine ek olarak, NASA Ay’a dönüşü ilk duyurduğunda ekip, insan görevinden önce gelecek daha küçük robotik iniş görevleri için LSMS’nin daha küçük bir versiyonunu oluşturmaya başladı.

Mobil bir araç düşünün, montajama yapacak, doldurma ve boşaltma işlemleri yapacak ve belli ki bir ev kurmak için de ay ya da Mars yüzeyinde inşaya başlayacak

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close