NASA ve Pentagon, Mars yolculuğu için nükleer enerjili roket geliştiriyor - M5 Dergi
GenelÖne Çıkan

NASA ve Pentagon, Mars yolculuğu için nükleer enerjili roket geliştiriyor

Abone Ol 

NASA, astronotları Mars’a göndermeye hazırlanırken nükleer enerjiyle çalışan bir roket motoru geliştirmek için bir Pentagon araştırma ajansıyla ortaklık kurduğunu açıkladı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, ABD uzay ajansının “2027 gibi kısa bir sürede gelişmiş nükleer termal itme teknolojisi geliştirmek ve göstermek” için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile birlikte çalışacağını belirtti.

Nelson yaptığı açıklamada, “Bu yeni teknolojinin yardımıyla, astronotlar derin uzaya her zamankinden daha hızlı gidip gelebilir. ” ifadelerini kullandı.

NASA, nükleer termal roketlerin geleneksel kimyasal tahrikten üç veya daha fazla kat daha verimli olabileceğini ve nihai bir Mars görevi için gerekli olan geçiş süresini azaltacağını düşünüyor.

Teknik özellikler

Bir nükleer termal motorda, son derece yüksek sıcaklıklar üretmek için bir fisyon reaktörü kullanılır. Reaktörden gelen ısı, sıvı itici gaza aktarılır ve bu daha sonra bir nozül aracılığıyla genişleyen ve itme kuvveti sağlayan gaza dönüştürülür.

NASA, son nükleer termal roket motoru testlerini 50 yılı aşkın bir süre önce gerçekleştirdi ancak bütçe kesintileri ve Soğuk Savaş gerilimleri nedeniyle programdan vazgeçilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close