NASA 1 dolara ay tozu satın alacak - M5 Dergi
Öne Çıkan

NASA 1 dolara ay tozu satın alacak

Abone Ol 

ABD uzay ajansı NASA, sektörden dört şirketle yaptığı anlaşmada, uzay kaynaklarının gelecekteki kullanımı için emsal oluşturmayı amaçlayan sözleşmeler imzaladı. Sözleşmelere göre NASA, ay tozları için şirketlere 1 ila 15 bin dolar arasında bir bedel ödeyecek.

ABD uzay ajansı NASA, ayın yüzeyinde yer alan ve regolit adı verilen ay tozlarını satın alacak sözleşmeler imzaladı. Dört şirketle yapılan sözleşmeye göre Nasa ay tozlarını 1 ila 15 bin dolara satın alacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA’nın Ticari Uzay Uçuşu Bölümü yöneticisi Phil McAlister, “Ay regolitini dört şirketten toplam 25 bin 1 dolara satın alabiliyor olmamızın şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

NASA, kendisine ay tozu sağlayacak şirketlerin içerisinde Colorado’daki Lunar Outpost of Golden dikkat çekiyor. NASA, robotik firması olan Colorado merkezli Lunar Outpost’a Ayın Güney Kutbundan ay taşları toplaması üzerine 1 dolar ödeyecek.

50 İLA 500 GRAM ARASI ALACAK

Diğer anlaşmalarla ise NASA, ispace Japan of Tokyo’a 5 bin dolar, ispace Europe of Luxembourg’a 5 bin dolara ve California merkezli Masten Space Systems of Mojave’a 15 bin dolar ödeyecek. Nasa, şirketlere, ağırlıkları 50 ile 500 gram arasında değişen ay tozları için ödeme yapacak.

NASA sözcüsü, “Şirketler örnekleri toplayacak ve ardından bize topladıkları görsel kanıtları ve diğer verileri sağlayacak” dedi.

ÇİN DE AY’A ÖRNEK TOPLAMAK İÇİN UZAY ARACI GÖNDERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde de Çin Ulusal Uzay İdaresince (CNSA) yapılan açıklamada, Chang’e 5’in Ay’ın yüzeyinden örnek topladığı duyurulmuştu.

CNSA, Chang’e 5’in aya indiği bölgenin görüntüleri paylaşırken uzay aracının örnek toplama görevini yerine getirdiğini belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Chang’e 5’in uzaya inişinin “Çin’in uzayın barışçıl kullanımında uluslararası toplumla iş birliğinde tarihi bir adım” olduğunu söylemişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close