Mısır yeni çoklu roketatarını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Mısır yeni çoklu roketatarını tanıttı

Abone Ol 

Mısır Askeri Üretim Bakanlığı, Kahire’de düzenlenen uluslararası savunma fuarı EDEX 2023’te Raad 200 veya Thunder 200 olarak adlandırılan ilk yerli üretim çoklu fırlatma roket sistemini tanıttı.

Mısır Askeri Üretim Bakanlığı; %65 oranında yerli savunma kabiliyetleri üretildiği belirtilen yeni çoklu fırlatma roket sistemini, Mısır’ın savunma sanayi üretimi konusundaki hamlelerinin önemli bir kanıtı olduğunu belirtti.

Zırhlı bir paletli araca monte edilen Raad 200, saatte 45 km’ye varan hızıyla dikkat çekiyor. Sistemin ayrıca, Mısır’ın askeri cephaneliğine 40 kilometreye kadar uzaktaki hedefleri vurabilen önemli bir varlık ekleyeceği belirtiliyor.

Mısır Askeri Üretim Bakanı Mohamed Salah El-Din’e göre Raad 200’ün geliştirilmesi bakanlık bünyesindeki çeşitli kuruluşlar arasında ortak bir çabaydı. Bu ortak çaba, Mısır’ın askeri modernizasyon hedefleriyle uyumlu, son teknoloji ürünü bir çoklu fırlatma roket sisteminin yaratılmasıyla sonuçlandı.

Verilen bilgilere göre; 122mm füze fırlatma kabiliyetine sahip olan sistem; 40 kilometrelik maksimum menzile sahip ve BRE1 122mm HE roket mermileri de dahil olmak üzere çok sayıda unsur ile uyumlu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close