Mısır, ABD'den 3 adet Siklon Sınıfı devriye gemisi satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Mısır, ABD’den 3 adet Siklon Sınıfı devriye gemisi satın aldı

Abone Ol 

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı (NAVCENT), Mısır Donanması’na üç adet Siklon sınıfı kıyı devriye gemisi teslim etti.

ABD ve Mısır donanmaları arasında birlikte çalışabilirliği artırmak için yapıldığı açıklanan anlaşma kapsamında, eğitim ve mesleki mübadelenin sonunda gemiler için İskenderiye’de bir teslim töreni düzenlendi.

Verilen bilgilere göre; teslim edilen gemiler arasında USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) ve USS Thunderbolt (PC 12) yer alıyor.

Bahreyn’den yola çıkan gemiler, bir ay süren bir yolculukla Arap Yarımadası’nı geçti. Yolculuk, BAE’de Jebel Ali, Umman’da Duqm, Cibuti ve Mısır’da Berenice liman ziyaretlerini içeriyordu.

ABD ve Mısırlı denizciler, teslimat sırasında İskenderiye’ye giden 4.000 millik (6.400 kilometre) geçiş boyunca kıyı devriyelerinde gezindi.

NAVCENT, ABD Donanması 5. Filo ve Kombine Deniz Kuvvetleri (CMF) Komutanı Amiral Brad Cooper, “Mısır-ABD deniz ortaklığı, onlarca yıldır ikili savunma işbirliğimizin temel direği olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu transfer, önümüzdeki yıllarda bölgesel deniz güvenliğini artıracak olan güçlü ilişkimizde bir başka önemli kilometre taşıdır.” ” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close