Milli Sahil Gözetleme Radarları - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Sahil Gözetleme Radarları

Denizlerde farklı amaçlar için farklı radarlar kullanılıyor.

Kullanılan bu radarlara  Hava Arama Radarı, Atış Kontrol Radarı ve Seyrüsefer Radarları örnek olarak verilebilir.

Sahilleri izlemek amacıyla da ASELSAN, SERDAR sahil gözetleme radar ailesini geliştirdi.

Bu aile SERDAR ve SERDAR-7M’den oluşuyor. İki radar da kıyıya yakın sularda deniz yüzeyinde hareket eden su üstü hedeflerin tespitini sağlamakta. Böylece sahil güvenlik, liman kontrol ve gemi trafik kontrol görevleri yerine getiriliyor.

SERDAR ve SERDAR 7M’nin en önemli özelliklerinden biri tespit ederken tespit edilememe (LPI/Low Probability of Intercept) özelliğine sahip olmaları. Radarlar  bunu düşük çıkış güçleri ve uygulanan özel dalga biçimleri ile sağlıyor.

Radarlar, üretilirken seçilen anten konfigürasyonu sayesinde yakın menzil içerisinde yüksek performans sağlıyorlar.

Her iki radar da X band gönderme frekansına sahip ve her iki radar da 300 hedefi takip edebiliyor. SERDAR ile SERDAR-7M çıkış güçlerinde ayrışmakta. SERDAR 10W çıkış gücüne sahip iken SERDAR-7M, 40W çıkış gücüne sahip.

ASELSAN, SERDAR ailesinde katı hal güç yükselteç teknolojisini kullandı. Kullanılan bu teknoloji ve modüler tasarım sayesinde radarlar  uzun ömre sahip ve bakım-idame masrafları da oldukça düşük.

SERDAR ailesi komuta kontrol sistemleri ile entegre çalışabiliyor. Radarlar, IALA V-128 Gemi Trafik Hizmetleri Ekipmanı için Operasyonel ve Teknik Gereksinimler standardı ile uyumlu.

 

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close