Merkel aylar sonra ilk kez konuştu: "Putin blöf yapmıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Merkel aylar sonra ilk kez konuştu: “Putin blöf yapmıyor”

Abone Ol 

Uzun zaman sonra ilk kez açıklama yapan Merkel, Putin’in nükleer silah uyarısına ilişkin “Rus liderin sözlerini blöf olarak görmemek siyasi bilgeliktir” dedi.

Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel, her ne kadar siyaset sahnesinden çekilse de Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin toprak bütünlüğünü ve halkını savunmak için elindeki tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu söyleyip nükleer mesajı vererek, “Bu bir blöf değil.” dedi.

MERKEL’DEN BATI’YA PUTİN UYARISI

Putin’in bu uyarısı, Batı’da Ukrayna’ya nükleer silahlarla saldırı ihtimalini gündeme getirdi.

Merkel, Putin’in özellikle ulusa sesleniş konuşmasındaki açıklamalarının ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.

“SÖZLERİ CİDDİYE ALINMALI”

Eski Federal Şansölye Helmut Kohl Vakfı’nın açılışında konuşan Merkel, “Sözleri ciddiye alınmalı. Sözleri ciddiye almak, onları en başından bir blöf olarak görmemek ve onlarla ciddi şekilde ilgilenmek, hiçbir şekilde bir zayıflık ya da yatıştırma işareti değil, bir siyasi bilgelik işaretidir.” dedi.

“KESİNLİKLE BİR BLÖF DEĞİL”

TASS’ın aktardığına göre, Merkel, siyasi bilgeliğin, manevra alanı korumaya yardımcı olabileceğine dikkati çekti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, “sınırlar zorlanırsa nükleer silah kullanma hakkı sahip olduklarını” belirterek, “Bu kesinlikle bir blöf değil.” demişti.

AB: PUTİN’İN NÜKLEER SİLAHLA TEPKİ VERMESİ ÇOK KÖTÜ

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Rus ordusu köşeye sıkışmış durumda ve Putin’in nükleer silah tehdidi ile buna tepki vermesi çok kötü.” diye konuşmuştu.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close