Merak Edilenler: Hologram Teknolojisi Askeri Gelişmeleri Nasıl Etkileyecek? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Merak Edilenler: Hologram Teknolojisi Askeri Gelişmeleri Nasıl Etkileyecek?

Bilim insanlarının an itibarı ile üzerinde çalıştıkları yeni bir madde, yakın bir gelecek içerisinde teknolojiden, askeriyeye kadar pek çok alanda yeni bir dönemin kapısını aralayabilir.

Üç boyutlu hologram teknolojisi ile ilgili örneklere, bilim kurgu türü filmlerde sıkça rastlamak mümkündür. Peki hızla gelişen bu teknoloji askeri alanda nasıl kullanılıyor?

Arazilerin sivil veya askeri anlamda üç boyutlu olarak haritalanması, hologram teknolojisinin önemli kullanım alanlarının başında geliyor.

Özellikle askeri amaçlar için kullanımı büyük önem taşıyan haritaların oluşturulma işleminin üç boyutlu ve holografik olarak yapılması, ülke güvenliği konusunda son derece önemli. Askeri strateji geliştirmek için elzem olan bu konu, ayrıca, sınır güvenliğinden sorumlu askeri birimlerin sorumluluk alanlarını daha iyi tanımaları, faaliyetlerini buna göre yürütmeleri anlamında da önem taşıyor.

Bunların yanı sıra teknolojinin gerçekliğe yakınlaşması için yapılan çalışmalar çok yakın bir gelecekte savaş meydanlarında hologram teknolojisinin farklı amaçlar için kullanılacağına dair yorumları da arttırıyor.  Hologram askerler ya da teçzihatlar ile düşman güçlerinin yanlış yönlendirilmesi ya da saldırıların asıl birliklerin olmadığı noktalara yönlendirilmesi gibi seçenekler artık askeri geliştiricilerin planları arasına girmiş durumda.

Hologram teknolojisinin bir basamak üstü olan fiziksel temasa duyarlı hologram teknolojisi konusundaki çalışmalar da uzun süredir devam ediyor. Güçlü lazer ışınları ile üretilen hologramlar, fiziksel teması algılayabilecek şekilde gelişimlerini sürdürüyor.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close