Malezya, ABD’den deniz karakol uçağını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Malezya, ABD’den deniz karakol uçağını teslim aldı

Abone Ol 

 ABD, deniz devriye görevlerini icra etmek için modernize edilmiş üç nakliye uçağından ilkini Malezya’ya teslim etti.

NAVAIR olarak bilinen ABD Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı (U.S. Naval Air System Command) çarşamba günü yaptığı açıklamada, hizmetin ABD’nin proje için bir teklif ve kabul mektubu imzalamasından yaklaşık dört yıl sonra PTDI CN-235’i RMAF’ye (Royal Malaysian Air Rorce, Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri) teslim ettiğini duyurdu.

Uçak, deniz gözetleme görev paketi ile yükseltildi. Yükseltme paketi deniz gözetleme radarı, elektro-optik kızılötesi sensör, veri bağlantısı ve bir roll-on/roll-off görev sistemi operatör istasyonunu içeriyor.

Donanma ayrıca ilgili mobil ve sabit yer istasyonlarını da teslim etti.

NAVAIR, “Bu teslimat, Malezya hükümetine Malezya Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde deniz güvenliği ve deniz alanı farkındalığını artırmada yardımcı olmayı amaçlayan ABD hükümetinin Deniz Güvenliği Girişimi (MSI, Maritime Security Initiative) ile uyumlu ABD Donanması’nın Ortak Kapasite Oluşturma programı tarafından yapıldı.” Dedi.

Eylül 2020’de Endonezya yapımı CN-235’lerin ilki test için Endonezya’ya uçtu. Yükseltilmiş uçağın ilk uçuşu bir yıldan biraz fazla bir süre sonra gerçekleşti. Kalan iki CN-235 uçağı ve yer istasyonlarının bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Malezya şu anda, Malezya’nın doğusundaki Sarawak eyaletindeki Kuching’de bulunan RMAF’nin 1’inci Filosu’nda yedi adet CN-235 işletiyor.

RMAF, deniz gözlem maksatlı üç Beechcraft B200T King Airs işletiyor, ABD hükümeti ayrıca MSI finansmanı kapsamında bağışlanan altı Insitu ScanEagle uçağı teslim etti.

RMAF ayrıca daha önce Lockheed Martin C-130H Hercules nakliye araçlarını ve CN-235’i deniz gözetimi rolünde kullanmıştı, ancak bunlar özel ekipmandan yoksundu ve gemideki personelin görsel gözlemlerine dayanıyordu.

Malezya, stratejik Malacca Boğazı ve Güney Çin Denizi boyunca kıyıları olan iki ayrı kara kütlesinden oluşur ve aynı zamanda tartışmalı Spratly adalar grubu üzerinde altı hak talebinde bulunuyor.

Malezya ordusu ve sahil güvenliği, kıyılarında korsanlık ve doğu Malezya ile güney Filipinler arasında uzanan Sulu Denizi’ndeki militanlık ve terörizm ile mücadele ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close