Lukaşenko: "ABD, Rusya'yı nükleer silah kullanmaya itiyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lukaşenko: “ABD, Rusya’yı nükleer silah kullanmaya itiyor”

Abone Ol 

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ABD’nin Rusya’yı nükleer silah kullanmaya ittiğini öne sürdü.

Lukaşenko, Belarus’un güneybatısındaki Brest şehrinde yer alan askeri tesise dün düzenlediği ziyarette, ABD’nin Ukrayna’yı silahlandırmayı sürdürerek, Kremlin’i nükleer savaşa ittiğini iddia etti.

Belarus lideri, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Amerikalıların, Rusları en korkunç silahı kullanmaya ittiğini düşünüyorum. Volodimir Zelenski ve ordusunu silahlandırıyorlar, onlara uzun menzilli füzeler tedarik ediyorlar. Bunların arasında 300 kilometre menzile sahip füzeler bile var.”

Lukaşenko, Ukrayna’nın uzun menzilli füzelerle Rus topraklarını vurması halinde Kremlin’in buna yanıt vermek durumunda kalacağını belirterek, “Rusya topraklarının derinliklerine böyle bir saldırı düzenlenirse verilecek karşılık muazzam olacaktır. Aksi takdirde, bu nükleer silahlara neden ihtiyacımız olsun ki?” dedi.

Belarus lideri, ABD halkının “okyanusun ötesinde olduğu için canını kaybetme korkusu yaşamadığını” da savundu.

Lukaşenko’nun açıklamaları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kapsamlı Nükleer Testlerin Yasaklanması Anlaşması’ndan (CTBT) çekilebileceklerini söylemesinin ardından geldi.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Viyaçeslav Volodin, CTBT’de ABD’yle aynı pozisyonda olmak istediklerini de söylemişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise böyle bir hamlenin doğrudan nükleer test planladıkları anlamına gelmediğini ifade etmişti.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close