Lübnan ordusu sınırda İsrail'e karşı savaş pozisyonu aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lübnan ordusu sınırda İsrail’e karşı savaş pozisyonu aldı

Abone Ol 

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, “Lübnan sınırında güvenlik ihlallerine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Lübnan’ın güneyinde faaliyet gösteren uluslararası barışı koruma güçleri, UNIFIL, Lübnan ve İsrail’i, ‘yanlış anlamaları ve ihlalleri önlemek ve ani gerginliğe sahne olan sınır bölgesinde istikrarın korunmasını sağlamak için oluşturdukları koordinasyon mekanizmalarını etkin bir şekilde kullanmaya çağırdı. Lübnanlı sivillerin, sınır bölgesinde topraklarını düzleştirmeye çalışan İsrail buldozerlerini engelleme girişiminin ardından, Lübnan ordusu, İsrail güçlerine karşı savaş pozisyonu aldı.

Lübnan ordusu, dün İsrail güçlerinin göstericilere müdahalesinin ardından Lübnan’ın güneydoğusundaki Kefr Şuba’daki sınır bölgesine konuşlandırılacağını duyurmuştu.

İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee, Twitter hesabında, Lübnan sınırındaki Cebel Russ bölgesinde gösterilerin başladığını duyurdu. Adraee, protestocuların bölgedeki İsrail askerlerine taş attığını ve İsrail güçlerinin göstericileri dağıtmak harekete geçtiğini bildirdi.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, “Lübnan sınırında güvenlik ihlallerine izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Sözcüsü Andrea Tenenti de şu açıklamada Barış gücü askerlerinin UNIFIL’e bağlı olarak sahada bulunduğunu ve başlangıçtan beri orada olduklarını, düşmanlık eylemlerinin durmasını sağlamak, huzuru tesis etmek ve gerilimi azaltmaya yardımcı olmak için görev yaptıklarını” belirtti.

Ayrıca “Tarafları, yanlış anlamaları ve ihlalleri önlemek, bölgedeki istikrarı korumaya katkıda bulunmak için etkin bir şekilde yerine getirdiğimiz koordinasyon mekanizmalarını kullanmaya teşvik ediyoruz” dedi.

Tenenti açıklamasının devamında ‘UNIFIL’in taraflarla iletişim halinde olduğunu ve çözümler bulma konusunda büyük çaba sarf ettiğini’ belirtti. Ayrıca tarafları ‘sükûneti korumaya ve Mavi Hat boyunca gerilimin tırmanmasına yol açabilecek eylemlerden kaçınmaya’ çağırdı.

Gerilim geçtiğimiz çarşamba günü, İsrail kepçelerinin Lübnan topraklarını, Golan Tepeleri ile Lübnan ve İsrail arasındaki sınır üçgeninde bulunan Kefr Şuba tepelerinde kazmaya başlamasıyla ortaya çıktı. İsrail’e ait bir kepçenin, geri çekilme hattı olarak adlandırılan bölgeye yaklaşması, Lübnanlı sivillerin karşısında durmasına neden oldu. Geçtiğimiz perşembe günü yayılan videolar, bir İsrail kepçesinin Lübnanlı bir çobanın bulunduğu noktada toprağı kazdığını ve onun toprak altında kalmasına neden olduğunu gösterdi. Bu durum, Güney’de faaliyet gösteren Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kuvvetlerinin müdahale etmesini gerektirdi ve İsrail kepçe operatörüne durması için çağrıda bulundu.

Saha kaynakları ‘İsrail kepçelerine karşı mücadelenin, hala işgal altında olan Lübnan topraklarında gerçekleştiğini; İsrail ordusunun kendi mülklerinde hendekler kazmasına karşı protesto amacıyla yapıldığını’ belirtiyor. ‘Geri çekilme hattı’ olarak adlandırılan Kefr Şuba tepelerinde, sınırın her iki tarafında da alarm durumu devam etti ve öğleden sonra saatlerine kadar devam etti. Bu süre zarfında UNIFIL kuvvetleri, taraflar arasında temasın önlenmesi amacıyla askeri takviyeleri bölgeye yönlendirdi.

Lübnan, İsrail’in halen Şeba Çiftlikleri, Kefr Şuba tepeleri ve sınır köyü el-Gacar’ın batı altında yer alan bölgelerde Lübnan topraklarını işgal ettiğini belirtiyor. Bu noktalar, İsrail’in 2000 yılında Güney Lübnan’dan çekilmesinden bu yana bir sınır anlaşmazlığı olarak kalmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz pazartesi günü Hizbullah destekçileri tarafından Twitter’da paylaşılan görüntüler, İsrail güçlerinin ‘geri çekilme hattı’ yakınında metal teller yerleştirdiğini ve çobanların ve çiftçilerin işgal altındaki arazilere geçişini engellemek amacıyla bu önlemin alındığını gösterdi. Bu durum cuma günü de tekrarlandı.

Lübnanlı siviller, dün sınır bölgesindeki Kfar Shuba kasabasının eteklerinde Bevvabat Hassan ve Birkat Ba’thael bölgesine karşı yapılan kazı çalışmalarına karşı harekete geçti. Bu eylemde, bölgedeki arazinin değiştirilmesine karşı itiraz edildi ve Lübnan bayraklarıyla bir gösteri düzenlendi.

Saha kaynakları, bölge halkının ‘İsrail’in yerleştirdiği dikenli telleri kaldırdığını’ aktarırken İsrail güçleri kalabalığı dağıtmaya çalışarak göz yaşartıcı gaz atarak karşılık verdi. Yerel basında çıkan haberlere göre bir Lübnan vatandaşı göz yaşartıcı gazla yaralandı ve sivil bir araca sis bombası isabet etti.

Bu olayın ardından İsrail güçleri hızla karşı bölgede yayıldı ve askeri araçlar getirdi. Aynı zamanda Lübnan ordusu ve UNIFIL kuvvetleri de bölgeye takviyeler gönderdi. Lübnan ordusu, teller arkasında savaş pozisyonu alan askerlerini gösteren fotoğraflar yayınladı. Ordu, İsrail güçlerinin tellerin yanında ve temas noktasına bakan tepelerde konuşlandığına karşın, sıfır mesafede hazır bulundu.

İsrail güçlerinin ‘geri çekilme hattı’ boyunca hendekler kazması, ‘Hizbullah’ örgütünün İsrail’e geçme tehdidinden iki hafta sonra gerçekleşti. Bu tehdit, Güney’de düzenlediği canlı askeri tatbikatta sınır çitini ve İsrail’in Lübnan güney sınırına inşa ettiği duvarları aşma senaryosunu simüle etmesiyle ortaya çıkmıştı.

Cuma günü gerçekleşen harekete, Marciyun ve Hasbaya’daki müftü Şeyh Hasan Dalli, Marciyun Bölge Müftüsü Caferi Şeyh Abdulhüseyin Abdullah, din adamları, belediye başkanları, köy liderleri ve bölge halkının bir araya geldiği bir grup katıldı. ‘Kalkınma ve Kurtuluş’ bloğunun üyesi olan milletvekili Kasım Haşim, harekete katılırken şu açıklamada bulundu:

“Arakub bölgesi halkının bugün İsrail’in ihlallerine karşı gösterdiği hareket, Şeba Çiftlikleri ve Kefr Şuba tepelerinin tamamen özgürleştirilmesinin başlangıcı sayılıyor. Bu toprakların evlatlarının iradesi canlı ve hazır olduğu sürece, İsrail’in aşırılığını ve saldırganlığını sona erdirmek için tüm mevcut yöntemler kullanılacaktır.”

Kaynak: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close