Litvanya'dan Ukrayna'ya altı adet AMBER-1800 radar sistemleri transferi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya’dan Ukrayna’ya altı adet AMBER-1800 radar sistemleri transferi

Abone Ol 

Litvanya, Almanya ile işbirliği içinde Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmek içim altı adet gelişmiş AMBER-1800 radar sistemi transfer edecek.

Litvanya, Almanya’nın Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmeye yönelik girişimine katılarak Ukrayna’ya altı adet AMBER-1800 radar sistemi teslim etme planını açıkladı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre gelişme, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ile Litvanya Savunma Bakanı Laurynas Kasčiūnas arasında Berlin’de yapılan bir toplantıda ele alındı.

Litvanya, Federal Savunma Bakanlığı ve Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ve Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmeyi amaçlayan Hava Savunmasına Yönelik Acil Eylem (IAAD) girişimine katılıyor.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Altı adet AMBER-1800 radar sisteminin teslimatı Litvanya’nın Ukrayna’da hayat kurtarmaya yönelik katkısıdır. Hava savunma girişimimize katılımınız için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

AMBER-1800, savaş sahalarında kullanıcı desteği olmadan otomatik olarak konuşlandırılabiliyor ve hava hedeflerinin tespiti, koordinatlarının belirlenmesi ve radar bilgilerinin ilgili birimlere dağıtılması konusunda kendisini savaş alanında kanıtlamış bir radar sistemidir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close