Litvanya, NATO'nun doğu kanadının güçlendirilmesi için yeni askeri üsler inşa ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya, NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesi için yeni askeri üsler inşa ediyor

Abone Ol 

Litvanya, askeri güçlerini konumlandırmak ve ülke topraklarında bulunan NATO müttefiklerini kritik noktalara konuşlandırmak için yeni üsler inşa etmeye başladığını açıkladı.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas; Litvanya’nın Šiauliai, Vilnius ve Šilalė bölgesinde bulunan askeri noktaların genişletilerek büyük asker üslere dönüştürüleceğini belirtti.

Bakan Anušauskas’a göre, bu yeni askeri yerleşkeler ordu için iyi koşullar sağlayacak ve ülkenin ulusal güvenliğine önemli bir katkı sağlayacak.

Anušauskas; “Şu anda Litvanya’da 3 yeni askeri kampüs inşa ediyoruz. Bu askeri noktalar; birliklerimiz ve müttefiklerimiz için mükemmel koşullar sağlayacaklar ve bunlar ulusal güvenliğimize önemli bir katkı sağlayacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan; askeri yerleşkelerin altyapısı kışla, kantin, idari binalar, hastaneler, eğitim ve spor merkezleri, askeri personel eğitim alanları, depolar ve eğitim alanlarını içereceğini belirtti. 

 Litvanya hükümeti Almanya’nın 2026 yılına kadar ülkeye 5.000 kişilik bir tugay göndermesini bekliyor. Baltık ülkelerine ilave kuvvetlerin konuşlandırılması ile NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesi planlanıyor.

Verilen bilgilere göre Litvanya ayrıca Rudninkai’deki askeri eğitim sahasının restorasyonuna başladı ve ülkenin diğer bölgelerinde de çeşitli kışlalar inşa etmeye başladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close