Litvanya İsveç'ten hava savunma sistemi satın almak için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya İsveç’ten hava savunma sistemi satın almak için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

Litvanya, İsveçli savunma firması Saab ile RBS-70 kısa menzilli uçaksavar savunma sistemi ve güdümlü füzeler üretmesi için 45 milyon avroluk bir sözleşme imzaladı.

Litvanya savunma kaynakları tarafından verilen bilgilere göre satın alma, ülkenin artan bölgesel tehditler arasında savunma harcamalarını artırma çabasının bir parçası olarak hayata geçirildiği ifade edildi. 

Savunma bakanı Arvydas Anušauskas’a göre, Bolide ve MK2 güdümlü füzeler, Litvanya ordusunun daha etkili hava savunma uygulaması sağlamasına yardımcı olacak ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin diğer ülkelere yayılması durumunda Avrupa bölgesinin savunmasına katkıda bulunacak. 

Litvanya Milli Savunma Bakanlığı, “Litvanya, Ukrayna’nın yaşadıklarından ders alıyor ve hava savunmasına yatırım yapmaya odaklanıyor. Hava savunma sistemleri alıyor, hava sahası gözetim ve kontrolünü güçlendiriyor.” açıklamasında bulundu. 

MK-2 güdümlü füzeler yedi kilometreye kadar mesafedeki hedefleri vurabilirken, artırılmış hız, irtifa ve mesafe için geliştirilmiş bir motora sahip.

RBS-70 Hava Savunma Sistemi

Saab’ın RBS-70’i, bağımsız modda bağımsız olarak çalıştırılabilen ve bir gözetleme radarına bağlanabilen kısa menzilli bir uçaksavar sistemidir.

Füzeyi hedefine doğru yönlendirmek için bir lazer ışını dedektörü kullanılır. Füzenin kuyruğuna monte edilen silahın lazer ışını sürme sistemi de karmaşık karıştırma cihazlarını yenebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close