Litvanya, İspanya'dan 120 mm'lik çekili havan topları satın alıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya, İspanya’dan 120 mm’lik çekili havan topları satın alıyor

Abone Ol 

 Litvanya Savunma Bakanlığı, çekili 120 mm havan toplarının satın alınması için İspanyol şirketi Expal Systems ile bir sözleşme imzaladı.

Expal’in 120-MX2-SM sistemlerini iki yıl içinde teslim etmesi bekleniyor ve satın alınan havanların yarısının gelecek yılın sonuna kadar Litvanya Ordusu’na ulaşması bekleniyor.

Savunma bakanı Arvydas Anušauskas, “Bu modern ve son derece kaliteli silahların satın alınması, Litvanya Ordusu’nun ateş destek gücünü önemli ölçüde güçlendirecek.” dedi.

Savunma Bakanlığı, havan topu sistemi ve diğer parçaları içeren sözleşmenin toplam değerinin yaklaşık 9,8 milyon avro olduğunu belirterek, İspanyol şirketinin en iyi fiyatı sunduğu için seçildiğini de sözlerine ekledi.

120-MX2-SM havanları, 8 km’ye kadar mesafedeki hedeflere karşı etkili olabiliyor. 16 mermi taşıyabiliyor ve bir dakikadan daha kısa sürede ateş etmeye hazır hale geliyor.

Litvanya, ABD’li üretici Oshkosh Defence’den ek 300 Müşterek Hafif Taktik Araç (JLTV) ve bu ay RBS-70 MANPADS için mühimmat sipariş etmesinin ardından havan topunu satın aldığını duyurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close