Litvanya, 8 adet HIMARS sistemi almak için ABD ile anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya, 8 adet HIMARS sistemi almak için ABD ile anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Litvanya hükümeti, 2025’ten itibaren sekiz Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) satın almak için ABD ile 495 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Litvanya hükümeti tarafından verilen bilgilere göre sözleşme kapsamında ABD, Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin savunma yeteneklerini geliştirmek için Lockheed Martin yapımı mühimmatlı M142 roketatarları teslim edecek.

HIMARS, 300 kilometreye (186 mil) kadar menzile sahip Ordu Taktik Füze Sistemi gibi savaşa özgü güdümlü füzeleri içerecek.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas; “Bu önemli sistemin alımına ilişkin imzaların bu yıl da atılmış olması oldukça önemli bir gelişme. Şimdi ABD ile görüşmelerimiz, HIMARS entegrasyonu, personel eğitimi ve bakım faaliyetlerini ele alacak şekilde devam ediyor.” açıklamasında bulundu. 

Savunma Bakanı Anusauskas ayrıca, satın alınan sistemlerin entegrasyonu ve tüm bölgenin güvenliğini artırmak için Letonya ve Estonya ile aktif olarak işbirliği yapacaklarını da belirtti.

Artan Savunma Harcamaları

Litvanya hükümeti, Moskova’nın Şubat sonundaki Ukrayna işgalinden bu yana savunma harcamalarını artırdı.

Ülke, Şubat ayından bu yana açıklanan resmi rakamlara göre 1,6 milyar avrodan fazla yani ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2,5’u kadar savunma harcaması gerçekleştirdi.

2024’te teslim edilmesi planlanan sipariş, Estonya tarihindeki en büyük silah alımı oldu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close