Kuzey Makedonya ordusu yeni zırhlı araçlarını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Makedonya ordusu yeni zırhlı araçlarını teslim aldı

Abone Ol 

 Kuzey Makedonya’nın Oshkosh Defence’den satın aldığı 33 Müşterek Hafif Taktik Aracın (JLTV, Joint Light Tactical Vehicles) ilk altısı Yunanistan’ın Selanik limanından yola çıktı.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska, geçen hafta 6 JLTV hafif zırhlı aracının ilk sevkiyatının ABD tarafından Yunanistan’a bağışlanan 180 Textron M1117 zırhlı araçla beraber Yunanistan’ın Selanik limanına ulaştığını söyledi.

Petrovska, “Bu teslimat, ordunun NATO standartlarına göre modernizasyonu ve donatılması sürecinde ileriye doğru ciddi bir adımı temsil ediyor” dedi.

JLTV, Askerlere ve Deniz Piyadelerine yüksek düzeyde hareketlilik ve güvenilirlik sağlamak için tasarlanırken, askere MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) aracının sağlayacağı koruma düzeyini sağlamaya devam ediyor.

Şu anda JLTV Araç Ailesi, ABD Ordusu’nda ve Deniz Piyadeleri’nde çoklu görev paketi konfigürasyonları ile farklı varyantlarda kullanılıyor. Oshkosh bugüne kadar Birleşik Krallık, Belçika, Karadağ, Slovenya, Litvanya, Brezilya, Romanya ve Kuzey Makedonya dahil olmak üzere pek çok ülke tarafından kullanılıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close