Kuzey Kore yeni Hwasong-18 uzun menzilli füzesini test ettiğini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore yeni Hwasong-18 uzun menzilli füzesini test ettiğini açıkladı

Abone Ol 

Kore Merkez Televizyonu, Kuzey Kore ordusu Hwasong-18 katı yakıtlı Kıtalararası Balistik Füzenin (ICBM) fırlatılışını gösteren görüntüleri yayınladı.

Kuzey Kore, katı yakıtlı kıtalararası balistik füze (ICBM) Hwasong-18’i başarılı bir şekilde test ettiğini duyurdu. Ülke lideri Kim Jong-un, gerçekleştirilen son füze denemenin düşman güçlere ‘açık bir uyarı’ niteliği taşıdığını ifade etti.

Kuzey Kore lideri Jong Un, füze denemesinin “Washington Kuzey Kore’ye karşı yanlış bir karar verdiğinde” ABD’ye nükleer bir füze fırlatmaya hazır olduklarını göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı füzenin Pyongyang yakınlarından ateşlendiğini doğruladı ancak fırlatmaya ilişkin çok az ayrıntı verdi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, ABD ve müttefiklerinin Ocak ayından bu yana gerçekleştirdikleri ortak tatbikatlarla bölgede gerilimi tırmandırdığı belirtilerek, “Mevcut durum, ABD’nin ve başlıca yardakçılarının çatışmacı tutumunu açıkça ortaya koymakta ve Kore Yarımadası’ndaki güvenlik ortamının daha da kötüleşeceğine dair ipucu vermektedir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close