Kuzey Kore yeni "Haeil-5-23" adlı sualtı sistemini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore yeni “Haeil-5-23” adlı sualtı sistemini test etti

Abone Ol 

Kuzey Kore yaptığı açıklamada; Güney Kore, ABD ve Japonya’nın katıldığı ortak deniz tatbikatlarına yanıt olarak ‘Haeil-5-23’ kod adlı sualtı nükleer silah sistemini test ettiğini duyurdu.

Kore Merkezi Haber Ajansı tarafından verilen bilgilere göre; Doğu Denizi’nde gerçekleştirilen test, Kuzey Kore’nin taktik nükleer başlıklarla donatılmak üzere tasarlandığı bildirilen ‘Haeil’ insansız sualtı aracının dördüncü oldu.

Kore Merkezi Haber Ajansı, denemeyi tarih belirtmeksizin ve silahın özelliklerine ilişkin ayrıntı vermeksizin duyurdu.

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan bir sözcü; “Ordumuzun sualtı nükleer silah tabanlı karşı duruşu daha da geliştiriliyor ve çeşitli deniz ve sualtı tepki eylemleri ABD ve müttefiklerinin donanmalarının düşmanca askeri manevralarını caydırmaya devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore’ye göre geçen yıl Mart ayında kamuoyuna tanıtılan Haeil UUV, 2012’den bu yana düzinelerce testten geçti. Taktik nükleer başlıklarla donatılmış, düşmanın deniz unsurlarını ve ana operasyonel limanlarını yok etme kapasitesine sahip manevra kabiliyeti yüksek bir torpido olarak tanımlanıyor.

Haeil-5-23’ün denizde yaklaşık üç gün boyunca 1000 km yol kat ettiği iddia ediliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close