Kuzey Kore, "radyoaktif tsunami" yaratabileceğini iddia ettiği yeni insansız denizaltı aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore, “radyoaktif tsunami” yaratabileceğini iddia ettiği yeni insansız denizaltı aracını tanıttı

Abone Ol 

Kuzey Kore, Pyongyang’da gerçekleşen askeri geçit töreni sırasında “dünyanın en güçlü silahı” olarak adlandırdığı yeni bir insansız denizaltı aracını tanıttı.

Seul merkezli NK News tarafından verilen bilgilere göre, yeni insansız sualtı aracının “radyoaktif tsunami” yaratabileceği iddia edildi ve nükleer silahlı bir insansız denizaltı aracı olduğunu bildirdi.

Yeni dev su altı aracının adının “Haeil” olduğu bildirildi.

Verilen bilgilere göre; Haeil insansız denizaltı aracı kompakt bir nükleer reaktörden güç alıyor ve nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip. Otonom olarak seyredebilmekte ve hatta fırlatıldıktan sonra uzaktan yönlendirilebilmekte ya da görevi iptal edilebilmektedir.

Yeni aracın kapasitesi gizemini koruyor ancak en önemli gücünün su altında çok derin ve hızlı hareket edebilme kabiliyeti olduğu ve bu nedenle de önlenmesinin zor olduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore Devlet medyası KCNA, Haeil insansız denizaltı aracının gerçekleştirilen sualtı stratejik silah sistemi testi sırasında 71 saat 6 dakika boyunca 1.000 km sualtı mesafesi kat ettiğini ve simüle edilmiş bir hedefi başarıyla vurduğunu açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close