Kuzey Kore, "radyoaktif tsunami" oluşturabilecek yeni sualtı nükleer saldırı dronunu test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore, “radyoaktif tsunami” oluşturabilecek yeni sualtı nükleer saldırı dronunu test etti

Abone Ol 

Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin düşman donanma gemilerini ve limanlarını yok edecek ve “radyoaktif tsunami” oluşturabilecek bir su altı nükleer insansız hava aracını test ettiğini açıkladı.

Kuzey Kore KCNA haber ajansı, Kuzey Kore ordusunun “süper ölçekli” bir yıkıcı dalga başlatabilecek olan bu yeni silah sisteminin, son tatbikatlar sırasında test atışlarının yapıldığını açıkladı.

KCNA tarafından yayımlanan açıklamada, “Bu nükleer su altı saldırı insansız hava aracı, herhangi bir kıyı ve limanda konuşlandırılabilir veya operasyon için bir yüzey gemisi tarafından fırlatılabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Ajans, “gizli silahın”  Güney Hamgyon eyaleti açıklarında gerçekleşen son tatbikatlarda  80 ila 150 metre derinlikte başarı ile test edildiğini belirtti. 

Ajansa göre bu test, ABD ve Güney Kore’ye karşı nükleer savaş caydırıcılık kapasitesinin artırılması için kritik bir adım olarak gerçekleştirildi. 

Kuzey Kore’nin geliştirdiğini iddia ettiği son silahın, ABD’nin kıyı şehirlerini yok edebilecek radyoaktif okyanus dalgaları ve nükleer tsunamiler üretme yeteneğine sahip olduğu düşünülüyor.

ABD ve Güney Kore bölgede yaklaşık 10 gün sürecek olan askeri tatbikatlarına geçtiğimiz hafta içerisinde başlamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close