Kuzey Kore, ilk askeri casus uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore, ilk askeri casus uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Kuzey Kore Devlet medyası KCNA’nın bildirdiğine göre, Kuzey Kore ABD askeri faaliyetlerini izlemek için ilk askeri keşif uydusunu Haziran ayında fırlatacak .

İktidardaki İşçi Partisi Merkez Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Bay Ri Pyong Chol, KCNA Haber Ajansı’na verdiği bilgilerde, ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlarını “pervasız bir saldırganlık” olarak tanımladı ve bu saldırganlığa karşı yeni hamleler planladıklarını belirtti.

Güney Kore ve ABD güçleri, Kuzey Kore’ye karşı askeri yeteneklerini göstermek için son olarak geçen hafta “tam ölçekli bir saldırı” simülasyonu gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Ri, KCNA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, gerçekleşen tatbikatlara karşı Pyongyang’ın “düşmanın askeri eylemleri hakkında gerçek zamanlı bilgi toplayabilecek araçlara” sahip olmasını gerektirdiğini belirtti.

Ri yaptığı açıklamada; “Mevcut ve gelecekteki tehditleri kapsamlı bir şekilde değerlendireceğiz ve her şeyi kapsayan ve pratik savaş caydırıcılığını güçlendirmeye yönelik faaliyetleri daha kapsamlı bir şekilde uygulamaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Ri bu hedef doğrultusunda hazırlanan, ilk askeri casus uydusunun tamamladığını ve lider Kim Jong Un’un fırlatma için son hazırlıkları yaptığını açıkladı. 

Açıklamada kesin fırlatma tarihi belirtilmedi. Ancak Kuzey Kore, Japonya’ya 31 Mayıs ile 11 Haziran arasında planlanan fırlatmayı bildirerek Tokyo’nun balistik füze savunmasını alarma geçirmesini istedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close