Kuzey Kore: Casus uydumuzun son evre testleri tamamlandı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kuzey Kore: Casus uydumuzun son evre testleri tamamlandı

Abone Ol 

Kuzey Kore, geliştirdiği ajan uydusunda önemli son evre testleri tamamladığını bildirdi.

Devlete bağlı Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) pazartesi günü yayımladığı haberde, uydunun üzerinde kamera, görüntü iletim donanımları, alıcılar, kontrol cihazları ve bataryalar olduğu belirtildi.

Kuzey Kore Havacılık ve Uzay Geliştirme Yönetimi’nden (NADA) kimliğini paylaşmayan bir yetkili, fırlatılan uydunun 500 kilometre irtifaya çıktığını ve cihaz üstündeki kameraların görüntü aldığını ifade etti.

Yetkili, testte görüntülerin kalitesinin, veri aktarımının ve yer kontrol merkeziyle irtibatın gözden geçirildiğini söyledi.

Ayrıca uydunun gelecek yıl nisanda hazır hale gelmesinin planlandığı bildirildi.

Söz konusu casus cihazın testleri, Kuzey Pyongan bölgesindeki Cholsan’da yer alan Sohae uydu fırlatma üssünde gerçekleştirildi.

Uydu üssü, Kuzey Kore’nin pazar günü yaptığı kıtalararası balistik füze (KABF) denemelerini gerçekleştirdiği tesiste yer alıyor.

Japon Denizi istikametine fırlatılan iki KABF’nin 550 kilometre irtifaya ulaştığı ve 500 kilometre mesafe katettiği bildirilmişti.

Japonya, füze denemesinin ardından Çin’in başkenti Pekin’deki büyükelçiliği aracılığıyla Pyongyang yönetimini protesto etmişti.

Kuzey Kore, perşembe günü de “yüksek itiş gücüne sahip katı yakıtlı motor” teknolojisinin başarılı şekilde test edildiğini duyurmuştu. Bu motorun stratejik bir silah yapımında kullanılacağı bildirilmişti.

Kaynak: Independent Türkçe, AFP, La Prensa Latina

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close