Kuzey Kore: "ABD aptalca bir hareketten kaçınmalı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kuzey Kore: “ABD aptalca bir hareketten kaçınmalı”

Abone Ol 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD’nin istikrarını riske atabilecek ‘aptalca bir hareketten’ kaçınması gerektiğini söyledi.

Kim’in açıklamaları, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, ABD’nin Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze (ICBM) testlerine devam etmesiyle ilgili endişelerini dile getirdiği açıklamasına yanıt olarak geldi.

Şarku’l Avsat’ın Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’dan alıntı yapan Reuters’tan aktardığı habere göre, Pyongyang’ın Kore Yarımadası’nda barışı tehdit etmeye yönelik her türlü girişime sert yanıt vereceğini söyleyen Kim şu ifadelerle devam etti;

“ABD, bizi kışkırtarak güvenliğini riske atabilecek aptalca bir eylemden kaçınmalı. ‘Genişletilmiş caydırıcılığı’ artırmaya yönelik bu tür çabalar Pyongyang’ı yalnızca müzakere masasından daha da uzaklaştıracaktır. ABD’nin müzakerelere başlama teklifi bir aldatmacadır. ABD, ortak askeri tatbikatları geçici olarak durdurarak ve stratejik varlıkları konuşlandırarak ilerlememizi durdurabileceğine ve geri dönüşü olmayan bir silahsızlanma elde edebileceğine inanıyorsa yanılıyor demektir.”

Kuzey Kore devlet medyası, geçen hafta kıtalararası balistik füzesi olan Hwasong-18’in test edildiğini bildirdi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close