Kızıldeniz yeni bir çatışma arenasına mı dönüşecek? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kızıldeniz yeni bir çatışma arenasına mı dönüşecek?

Abone Ol 

Batı ülkelerinin, Husi grubunun stratejik su yolundan geçen ticari gemilere yönelik saldırılarını caydırma çabaları sonrası Kızıldeniz’de İran-Batı çatışmasına ilişkin işaretler ortaya çıktı.

Kızıldeniz’de ABD öncülüğünde kurulan koalisyon ve Husi gruplar arasında yaşanan gerilime son olarak İran’ın bölgeye savaş gemisi göndermesi ile yeni bir hal aldı. Tahran’ın Babu’l Mendeb Boğazı’na bir destroyer ve firkateyn göndermesinin ardından Kızıldeniz’de İran-Batı çatışmasına ilişkin işaretler ortaya çıktı.

Şarku’l Avsat’ın İraan medyasından aktardığı habere göre, Tahran’ın uzun menzilli deniz seyir füzeleriyle donatılmış Alborz destroyeri ve Buşehr lojistik firkateyni, konuşlandırılma nedenlerini açıklamadan Kızıldeniz’e girdi.

Söz konusu destroyer ve firkateynin, Babu’l Mendeb Boğazı yakınında kalmaları planlanıyor.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Tasnim haber ajansı, Gazze savaşı sırasında artan gerilim, Aden Körfezi ve Babu’l Mendeb’deki gelişmeler nedeniyle savaş gemileri grubunun göreve başlama adımının hızlandırıldığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran’ı ziyaret eden Husilerin Başmüzekerecisi ve Sözcüsü Muhammed Abdusselam ile görüşmesinde, Husi saldırılarını övdü ve bunları ‘güçlü bir duruş’ olarak nitelendirdi.

Öte yandan, New York Times gazetesinde dün yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı’ndaki (Pentagon) yetkililer, Yemen’deki Husi grubuna ait füze ve silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) bulunduğu üsleri vurmak için ayrıntılı planlar geliştirildiğini bildirdi.

Ancak bunun İran’ın çıkarına olacağına dair endişeler var.

Pentagon’daki üst düzey liderler, bölgede İran’ın vekilleri olan gruplara karşı daha agresif önlemler alınması konusunda baskı yapıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise, Kızıldeniz’deki Husi saldırılarından İran’ı sorumlu tutan İngiltere’nin Tahran’a yönelik suçlamalarını reddetti.

Bu açıklamadan önce, İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıları nedeniyle ülkesinin Husilere karşı ‘doğrudan harekete geçmeye hazır olduğunu’ ifade etmişti.

Kaynak: Independent, M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close