Kırgızistan-Tacikistan sınırında ateşkes kararına rağmen tansiyon yükseliyor! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kırgızistan-Tacikistan sınırında ateşkes kararına rağmen tansiyon yükseliyor!

Abone Ol 

Kırgızistan – Tacikistan sınırında yaşanan silahlı çatışmalarda taraflar birbirlerini tank ve havan topu gibi ağır silahlar kullanmakla suçlarken sınırdaki olaylar giderek daha büyük çatışmalara dönüşme riski ile karşı karşıya.

Sınır muhafızları arasında önceki gün yaşanan çatışmada Kırgız tarafında biri asker 2 kişi yaralanmıştı. 2 gün önce başlayan çatışmalarda şu ana kadar toplam üç kişi hayatını kaybederken 27 kişi yaralandı.

Öte yandan olayların ardından Kırgızistan ve Tacikistan Ulusal Güvenlik Devlet Komiteleri arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonucu sınırdaki çatışmalarda ateşkes kararı alınmıştı. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Kırgız Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile Tacik Dışişleri Bakanı Siraciddin Muhriddin sınırdaki durumu görüştü.

Görüşmede, sınırda ortaya çıkan sorunların münhasıran siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gereği vurgulandı.

Ancak iki eski Sovyet cumhuriyeti arasındaki sınırları kötü çizilmiş olduğu için sınırda çatışmalar sık sık yaşanıyor, ve bu durum geçen yıl neredeyse topyekün bir savaşa yol açacaktı. Yapılan son ateşkese rağmen çeşitli noktalarda hala kontrol dışı çatışmaların yaşandığı belirtiliyor.

Şu ana kadar bu alana ilişkin iki ateşkes anlaşması başarısızlıkla sonuçlandı.

Kaynak: MepaNews, Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close