Kim Jong Un 2023 için yeni askeri hedeflerini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kim Jong Un 2023 için yeni askeri hedeflerini açıkladı

Abone Ol 

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 2022 yılı içerisinde ABD topraklarına ulaşabilenler de dahil olmak üzere benzeri görülmemiş sayıda füze denemesi gerçekleştirdi. Kim Jong Un geçtiğimiz günlerde lideri olduğu Kuzey Kore İşçi Partisi kongresini toplayarak 2023 için yeni hedeflerini açıkladı.

Pyongyang’dan bilgiler aktaran uzmanlara göre Kim Jong Un bu kongrede, Kore Yarımadası’nda “yeni yaratılan zorlu durumu” ve ülkenin “düşmana karşı mücadelesinde” yeni bir yön bulma ihtiyacını anlattı.

Ülkenin devlet haber ajansı, toplantının ardından verdiği kısa bilgilerde, “Gerçekleşen zirvede, Kuzey Kore’nin egemenlik haklarını koruma ve ulusal çıkarları savunma” mücadelesinin bir parçası olarak; “2023’te güçlü bir şekilde izlenecek olan savunma yeteneklerini güçlendirmeye yönelik yeni temel hedefler ele alındı” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılarda yetersiz olsa da, askeri uzmanlara alınan kararlar Kuzey Kore’nin daha önce Trump yönetiminin barışı sağlama girişimleri sırasında askıya aldığı askeri yığınağı hızlandırmayı planladığının en açık göstergesi olarak görünüyor.

Askeri uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre Kuzey Kore lideri Kim Jong Un önümüzdeki beş yıl içinde “öncelikli” olarak geliştirmeyi planladığı yeni stratejik silahların listesi, nükleer silahların yanı sıra yeni bir kıtalararası balistik füze, hipersonik silahlar, nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar ve en az bir keşif uydusunu içeriyor.

Kore Yarımadası’nın her iki tarafı arasındaki gerilim gün geçtikçe daha da artıyor. Özellikle bu hafta başında Kuzey Kore’nin Güney Kore hava sahasına en az beş İHA’yı başarılı bir şekilde fırlatmasıyla gerilim dramatik bir şekilde arttı.

Analistler, bu hamlenin yalnızca Güney Kore’nin savunma gücünü ortaya koyma amacı ile değil, aynı zamanda kamuoyunun Seul’ün kendini savunma yeteneğine ilişkin algısını baltalamak için de gerçekleştirdiği belirtiyor.

Özel istihbarat şirketi RANE’nin son analizinde, “Güney Kore’nin insansız hava araçlarını düşürmedeki başarısızlığı, Güney Kore’de hem ABD askeri hem de siyasi güveni azaltacak ve aynı zamanda Kuzey Kore’yi daha fazla tırmandırıcı eylemlerde bulunma konusunda cesaretlendirecektir.” tespiti paylaşıldı.

Özel istihbarat şirketi RANE, Güney Kore’nin, Kuzey Kore tarafından gönderilen birkaç saldırı helikopteri ve İHA’ya en az 100 el ateş etmesine rağmen insansız hava araçlarından hiçbirine karşı savunma yapamadığını doğruladı.

Kuzey Kore, “askeri yeteneklerini geliştirirken” yakın tarihli bir uydu testi lansmanı sırasında daha önce fotoğrafladığı Güney Kore’deki askeri hedefleri de gözler önüne serdi.

Güney Kore’de yayım yapan Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol üst düzey yetkililerine Kuzey Kore’nin nükleer silahları nedeniyle tehlikeli olduğunu ancak bu provokasyonlarından korkmamaları talimatını verdi.

Güney Kore hükümet sözcüsü Kim Eun-hye gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan Yoon, Kuzey Kore’nin herhangi bir provokasyonuna anında misilleme yapılmasını söyledi. Bunun provokasyonları caydırmanın en güçlü yolu olduğunu söyledi.” açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Batı’ya karşı faaliyetlerini de tırmandırıyor. ABD’nin iddialarına göre Kim Jong Un yönetimi, Moskova’nın Ukrayna’daki mücadele kampanyasını desteklemek için Rus ordusuna paralı asker, yeni silah ve mühimmatlar sağlıyor. Pentagon, bu iddiaları doğrulamasa da çeşitli raporlarında atıfta bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close