Kazakistan'ın yeni askeri doktrininde Türk Anka'ya atıf: "İşbirliği derinleştirilecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kazakistan’ın yeni askeri doktrininde Türk Anka’ya atıf: “İşbirliği derinleştirilecek”

Abone Ol 

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in onayladığı yeni askeri doktrine göre, Orta Asya devleti gelişmiş silah sistemlerinin edinilmesi ve teknoloji transferi için yabancı şirketlerle işbirliğini derinleştirecek.

Kazakistan Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı ve Tokayve’in 24 Ekim’de onayladığı doktrine göre, Astana hükümeti “modern silah ve askeri ekipman tedariği, teknoloji transferi ve Kazakistan’da ileri silah sistemlerinin üretilmesi için yabancı şirketlerle karşılıklı faydaya dayanan işbirliği” yapacak.

Belgede söz konusu şirketlerin hangi ülkelerden olacağı belirtilmese de, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi’nin (TUSAŞ) mayısta Anka tipi drone üretimi için Kazakistan Engineering şirketiyle yaptığı anlaşma geldi. TUSAŞ daha önce Kazakistan’a insansız hava aracı (İHA) ihraç etmişti.

Almatı merkezli düşünce kuruluşu Avrasya Entegrasyonu Enstitüsü Direktörü Urazgali Serteyev, Telegram hesabında iki ülke arasındaki ilişkilerin “pragmatik olarak derinleştiğini” belirterek şöyle dedi:

Güçlü bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Açıkça kavranmalı ve kabul edilmeli ki yeni jeopolitik koşullarda Türkiye ve Çin, Kazakistan’ın bağımsızlığının ana garantörleridir.

Kazakistan ordusu geleneksel olarak, bazıları Sovyetler Birliği döneminden kalma, Rus yapımı silah sistemleriyle donatılıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başladığı şubattan iki ay sonra Kazakistan savunma bütçesine yaklaşık yüzde 50 artışa karşılık gelen 441 milyar tenge (1 milyar dolar) ekleneceğini duyurdu.

Yeni doktrin belgesinde, 2013’te yapılan anlaşma uyarınca Rusya’ya ortak hava savunma sisteminin devam edeceğine dair ifadeler korundu.

Diğer yandan, sınır birliklerinin güçlendirileceği belirtilirken, özellikle Hazar Denizi kıyısındaki topraklara vurgu yapıldı.

Kazakistan’ın sınırdaş olduğu ülkeler Çin, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Rusya.

Kaynak: Independent, Reuters, Eurasianet

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close