Karşı taarruz için geri sayım başladı: Ukrayna ve Rusya birlikleri uydudan görüntülendi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Karşı taarruz için geri sayım başladı: Ukrayna ve Rusya birlikleri uydudan görüntülendi

Abone Ol 

Ukrayna ordusu, uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğü “karşı taarruza” adım adım yaklaşırken, Rus ordusu da savaşın gidişatını belirleyebilecek saldırıya karşı savunma hattını güçlendiriyor.

CNN’in uydu görüntülerine dayandırdığı haberine göre, Rus ordusu Ukrayna’nın güneyindeki bölgelerde yer alan hatlarını hendekler, barikatlar, mayın tarlaları ve siperlerle güçlendirdi.

Ukrayna ordusunun saldırı harekatını güney cephesinde yoğunlaştıracağı tahmin edilirken, Rusya’nın bölgedeki savunma hattının da yüzlerce kilometre uzunluğa eriştiği belirtildi.

Ukrayna taarruzunda, savunma hattına kurulan engellerin hızla aşılmasının taarruzun başarısı için belirleyeci olabileceği belirtiliyor. Zira burada yakalanacak ivme, bölgedeki Rus komuta ve kontrolünü sekteye uğratarak savunma hattını dağıtma potansiyeli taşıyor.

Uydu şirketi Maxar’ın sağladığı görüntüleri inceleyen CNN, Zaporijya bölgesindeki Polohi kasabası yakınlarında çok sayıda siper kazıldığını yazarken, görüntülere ilişkin Rueters analizindeyse geniş bir alanda binlerce savunma pozisyonunun kurulduğunu belirtildi.

maxuydu2.jpg
Rus savunma hattının havadan görünüşü (Maxar)

Reuters’ın analizinde, “Rusya’nın pozisyonları Zaporijya’daji ön hatların yakınında, doğuda ve Kırım yarımadasını Ukrayna’ya bağlayan dar şerit üzerinde yoğunlaşıyor” ifadeleri kullanıldı.

Polohi yakınlarında tankların ilerleyişini engellemek için 30 kilometreye kadar uzanan hendekler kazıldığı, Tokmak benzeri önemli kasabalardaysa güçlendirme çalışmaları yapıldığı bildirildi. Bu bölge Ukrayna güçlerinin Melitopol’e ilerleyerek güneydeki Rus güçlerini bölmesi için kritik önem taşıyor.

Aylar süren hazırlık

Rus güçlerinin Ukrayna’nın güneyinde oluşturduğu savunma hatları, ilk olarak geçen kasımda Rusya’nın Herson’dan çekilme kararının ardından görülmeye başlamıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, kasımda iki fabrikanın betondan yapılan tanksavar engellerin üretimini üstlendiğini duyurmuştu.

Ancka bu tip savunma hatları, her bölümü asker gücüyle desteklendiği zaman başarı yakalayabiliyor. Rusya’nın son dönemdeki silah altına alma faaliyetlerinin de bu hattı desteklemek için olduğu düşünülüyor.

Uydu görüntüleri ayrıca Kırım’ın kuzeyindeki bir Rus askeri üssünün büyük ölçüde boşaldığını gösteriyor. Şubatta zırhlı araçlar, tanklar ve ağır silahlarla dolu olan üsteki ekipmanların nereye gittiği bilinmiyor ancak Rus ordusunun bu ekipmanlarla daha kuzeyde yer alan savunma hatlarını güçlendirdiği tahmin ediliyor.

Maxar

Şubatta ağır silahlar ve zırhlı araçlarla dolu olan Kırım’ın kuzeyindeki Rus üssünün boşaldığı görülüyor (Maxar)

Ukrayna tarafındaki hazırlığınsa, tedarik hatlarını, cephanelik depolarını ve yakıt binalarını yok etmeye yönelik olduğu düşünülüyor.

Ukraynalı yetkililer geçen eylülde Harkiv’e gerçekleştirilene benzer bir sürpriz harekatın muhtemel olmadığını ve bu çapta bir taarruzda sürpriz unsurunun düşük olacağını söylüyor.

Karşı saldırı ne zaman, nereden başlayacak?

Ukrayna güçlerinin aylardır planlanan karşı saldırıya ne zaman veya hangi bölgeden başlayacağı bilinmiyor.

Euronews’e konuşan Janes Enstitüsü’nden Andrew Galer, Kiev’in Rus ordusunun şaşırtmak için saldırının ana hedefinden farklı bir bölgeye küçük çaplı bir saldırı başlatabileceğini söyledi.

Galer, böyle bir durumda, Rus güçlerinin bölünerek ana hedeften uzaklaştığı ve Ukrayna ordusunun daha az direnişle karşılaştığı bir senaryonun ortaya çıkabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin, karşı saldırı tarihi için Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’nda Nazileri mağlup ettiği 9 Mayıs tarihini işaret etmişti.

Zelenski: Rus güçlerini püskürtmede başarılı olacağımıza inanıyorum

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin Rusya’ya bir karşı saldırı planladığını belirterek, “Bu saldırıyla Rusya güçlerini püskürtmede ve Kırım’ı tekrar Ukrayna kontrolüne almakta başarılı olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Zelenski, Ukrayna’nın başarısının büyük ölçüde Batı’nın silah tedarik etmeye devam etmesine bağlı olduğunun altını çizerek, “Mümkün olduğu kadar çok hayat kurtarmak istiyoruz, bu yüzden silah sayısı önemli.” diye konuştu.

Rus birliklerinin gün geçtikçe motivasyonlarını kaybettiğini vurgulayan Zelenski, karşı saldırı için herhangi bir ayrıntı veya takvim açıklamadı.

Kaynak: Independent, CNN, Euronews, AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close