KARGU Kamikaze İHA'ya 20 ülke talip - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

KARGU Kamikaze İHA’ya 20 ülke talip

Abone Ol 

STM, Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’da taktik insansız hava aracı (İHA) ve deniz platformu çözümlerini sergiliyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azerbaycan’da kendilerini memleket topraklarında hissettiklerini ve festivale beklediğinden yoğun bir ilgiyle karşılaştığını söyledi.

Stantlarında bir yandan çocuklara gemi, drone tasarımı yaptırdıklarını, diğer yandan katılımcılara STM’nin neler yaptığını anlattıklarını ifade eden Güleryüz, askeri denizcilik ve taktik İHA sistemlerine ilişkin çözümlerinin örneklerini de sergilediklerini belirtti.

Özgür Güleryüz, festivalde sergiledikleri döner kanat vurucu İHA platformu Kargu’nun 2018 yılından bu yana etkin kullanıldığını söyledi.

Kargu ile Asya ve Güney Amerika’da ihracat başarıları yakaladıklarını ifade eden Güleryüz, şunları kaydetti:

“20’den fazla ülke ile Kargu konusunda görüşmeler devam ediyor. Olma ihtimali de çok yüksek. Günümüzde her savaş ortamı gösteriyor ki İHA sistemlerine ihtiyaç giderek artacak. Kargu ihracat çalışmaları devam ediyor. Kargu’nun farklı varyasyonları üzerinde çalışıyoruz. STM tarafından geliştirilen RF arayıcı başlığı Kargu’ya entegre ettik. Kargu’nun zırh delici mühimmatı üzerinde çalışıyoruz, çok kısa sürede tamamlanacak ve testlere başlayacağız diye bekliyoruz.”

Boyga adını verdikleri mühimmat bırakan İHA’nın testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Güleryüz, mühimmatları 500 metreden 15 metre çap içine düşürebildiklerini ifade etti.

Sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu’nun testlerinin tamamlandığını ve çok kısa sürede Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini beklediklerini bildiren Güleryüz, gözlemci İHA Togan’na da ilginin son dönemde arttığını belirtti.

KAYNAK: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close