Kanada ve ABD'den 16 adet Poseidon uçağı için anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada ve ABD’den 16 adet Poseidon uçağı için anlaşma

Abone Ol 

Kanada hükümeti, Kanada Hava Kuvvetleri için 16 adet Boeing P-8A Poseidon uçağının tedarikine yönelik olarak ABD ile “hükümetten hükümete” bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

ABD merkezli savunma sitesi Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; P-8A Poseidon uçakları, Kanada’nın 40 yılı aşkın süredir hizmette olan eskimiş CP-140 Aurora deniz devriye uçağının yerini alacak.

Verilen bilgilere göre; kapsamlı değerlendirmelerin ardından Kanada hükümeti, gelişmiş istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) işlevleri nedeniyle P-8A’yı en uygun seçim olarak belirledi ve öngörülen yatırım 10.4 milyar Kanada Doları olarak açıklandı.

Dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinden biri olan Boeing tarafından üretilen P-8A Poseidon çok maksatlı deniz karakol uçağı, 737-800ERX üzerinden Amerikan Donanması için geliştirilmiştir.

P-8A Poseidon

P-8A Poseidon, sensör ve mühimmat faydalı yüklerine sahip bir deniz karakol uçağıdır. Halihazırda 30’dan fazla uçak, 300.000’den fazla uçuş saati ile 7 farklı ülkede görev yapmaya devam ediyor. P-8A; denizaltı savunma harbi, istihbarat, gözetleme ve keşif ve arama-kurtarma operasyonları için stratejik bir unsur.

Halihazırda P-8A için parça tedarik eden Aljo Aluminium-Bau Jonischeit GmbH ve Nord-Micro GmbH Alman şirketlerine ek olarak yakın zamanda Boeing, ESG Elektroniksystem-und Logistik-GmbH ve Lufthansa Technik ile sistem entegrasyonu, eğitim, destek ve idame çalışmaları konusunda iş birliği anlaşmaları imzaladı. Boeing, Alman tedarikçilerle çalışarak, Alman Donanması’nın görevlerini yerine getirmek için yüksek operasyonel kabiliyet sağlayacak destek, eğitim ve bakım çözümleri sağlayacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close