Kanada Ukrayna'ya yeni askeri destek paketi göndermeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada Ukrayna’ya yeni askeri destek paketi göndermeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Kanada Savunma Bakanı Bill Blair, Ottawa’nın Rusya’nın işgali karşısında topraklarını savunması için Ukrayna’ya ilave taktik ekipman sağlayacağını açıkladı.

Verilen bilgilere göre gönderilecek olan paket, Kanada ordusunun stoklarından 29 Nanuk silah sistemi ve daha önce ülkenin CF-18 Hornet savaş uçaklarına takılan yaklaşık 2.300 CRV7 roket motorunu içerecek.

Kanada, Nanuk sistemlerinin çoklu görev türleri için farklı zırhlı araç platformlarına monte edilebileceğini belirtti.

Bu arada, Kanada Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu ve endüstri ortağı Magellan Aerospace, CRV7’leri etkinliklerinden emin olmak için gönderilmeden önce test edildiğini açıkladı.

Bu ürünlerin yanı sıra Kanada, Ukrayna birlikleri için 130.000’den fazla hafif silah gönderecek.

Ukrayna’ya devam eden destek

Kanada Savunma Bakanı Bill Blair, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen 23. Ukrayna Savunma Temas Grubu (UDCG) toplantısı sırasında Ottawa’nın Ukrayna’ya yönelik yeni askeri yardımları hakkında detaylar verdi.

UDCG, Rusya’nın 2022’deki saldırısından bu yana Ukrayna’nın askeri ve insani ihtiyaçlarını desteklemek üzere kurulmuş çok uluslu bir müttefik koalisyonudur.

Son toplantıya ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ev sahipliği yaptı ve 50’den fazla ülkeden temsilciler katıldı.

Toplantı sırasında Blair, Kanada’nın bu ay duyurulan çeşitli konfigürasyonlarda 50 adet Zırhlı Muharebe Destek Aracının tedariki de dahil olmak üzere Ukrayna’ya verdiği desteği teyit etti.

Ülke ayrıca Şubat ayında söz verdiği Kanada yapımı insansız hava araçlarının yanı sıra 10 adet de sert gövdeli çok amaçlı botun teslimatını gerçekleştirecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close