Kamala Harris: “Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrar için korkmadan çalışacağız" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kamala Harris: “Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrar için korkmadan çalışacağız”

Abone Ol 

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Japonya’daki Amerikan birliklerine hitaben yaptığı konuşmada, Washington’ın Tayvan Boğazı da dahil olmak üzere Asya’da “yılmadan ve korkmadan” faaliyet göstereceğini söyledi.

Eski Japon lider Shinzo Abe’nin cenazesine katıldıktan sonra konuşan Harris, Çin’i, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki “rahatsız edici davranışlar” ve “Tayvan Boğazı’ndaki provokasyonlar” ile suçladı.

Harris yaptığı açıklamada; “ABD, Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın özgür ve açık bir Hint-Pasifik’in temel özelliği olduğuna inanıyor. Uluslararası hukukun izin verdiği her yerde ve her zaman, yılmadan ve korkmadan bu hedef için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in Tayvan iddialarını geri püskürtmek için Tayvan Boğazı’ndan geçen “seyir özgürlüğü” geçişlerini uzun süredir kullanıyor ve Batılı müttefikleri de bu geçişlere giderek daha fazla katılıyor.

Harris, Washington’un, Pekin’in Tayvan’ın kontrolünü ele geçirmeye yönelik herhangi bir tek taraflı girişimine uzun süredir devam eden muhalefetini yineledi ve adanın öz savunması için ABD’nin süregelen desteğini taahhüt etti.

Geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Joe Biden, Washington’un konuyla ilgili resmi “stratejik belirsizlik” politikasına rağmen, Çin işgali durumunda Amerikan birliklerinin Tayvan’ın yardımına gideceğini belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close