Ka-52M helikopteri yeni gece görüş sistemleriyle donatıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ka-52M helikopteri yeni gece görüş sistemleriyle donatıldı

Abone Ol 

 Modernize edilmiş Kamov Ka-52M saldırı helikopterlerinin ateş gücü, silahların gece nişanlanmasını destekleyen yeni bir görüş sayesinde artacak.

Yeni termal görüş sistemi, algılama ve hedef tanımlama menzilini iki katına çıkarıyor. Helikopterlerin çoğunlukla geceleri devreye girdiği Suriye operasyonlarından elde edilen deneyim doğrultusunda gece görüş kabiliyeti güçlendirildi. Ka-52, Suriye’de maksimum 8 km menzilli Vikhr güdümlü füzeleri ateşledi.

Yükseltilmiş helikopter ayrıca yeni güdümlü silahlara da sahip olacak. Safar radarının kurulması ve Vikhr’in menzilinin 10 km’ye çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. Ka-52M’nin bu ay kabul denemelerini tamamlaması gerekiyor.

Ka-52M, aktif faz dizinli radara sahip ve daha uzun menzilli güdümlü füzeler ateşliyor. Helikopter stabilize bir optik-elektronik sisteme, yönlendirme hassasiyetini artıran yeni bir dijital sürücüye, disk frenlere ve dayanıklı lastiklere sahip. Modernize edilmiş helikopterler, VK-2500 motorlarından güç alıyor. Ayrıca MANPADS’e karşı öz savunmayı ve balistik korumayı arttırmak için de önlemler alındı. Prototip ilk uçuşunu 10 Ağustos 2020’de yaptı. Arsenyev’deki Sazykin Progress Uçak Fabrikası seri üretime geçecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close