Jeffrey: Trump Suriye’de 3 stratejik görevi başaramadı - M5 Dergi
Öne Çıkan

Jeffrey: Trump Suriye’de 3 stratejik görevi başaramadı

Abone Ol 

James Jeffrey, ABD ve Türkiye’nin, Beşar Esad rejiminin Suriye topraklarının tamamına hakim olmasına müsade etmediğini belirterek, Trump’un geçen süreç içerisinde Suriye’de 3 stratejik konuda başarılı olamadığına dikkat çekti.

ABD’nin önceki dönem Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey “Times of Israel”e yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Suriye’deki varlığının sadece IŞİD’i yoketmeye yönelik olmadığını, aynı zamanda İran güçlerini çıkartmak ve Beşar Esad rejiminin de Suriye topraklarına bir bütün hakimiyetini engellemek olduğunu dile getirdi.

Jeffrey açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Türk güçleri de Suriye’de aynı şeyleri yapıyorlar. İsrail hava kuvetleri de Suriye hava sahasına hakim durumdalar. Donald Trump, Suriye’de yapılması gereken stratejik 3 şeyi yapamadı. Bunlar; İran güçlerini bir bütün Suriye topraklarından çıkarmak, IŞİD’i tamamen yok etmek ve Suriye krizine siyasi çözüm bulmak. Oysa bizim yaptığımız sadece rejim güçlerinin ilerlemesini durdurmak ve askeri durumu olduğu gibi tutmak.”

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin, Suriye rejimine karşı geniş bir desteğinin olduğuna dikkat çeken Jeffrey açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Cenaze haline gelmiş bir devletin mirası Rusya ve İsrail’e kaldı. Bu nedenle cenaze konumundan çıkabilmek için Suriye rejimi bu ülkelere bir çok taviz vermek zorunda. Şayet ABD, İran güçlerinin Suriye’den kalıcı olarak çekilmesi için bir çözüm bulamayacaksa dahi geçici bir çözüm bulmak zorundadır.”

İsrail’in, Suriye’ye saldırılarınıda değerlendiren James Jeffrey açıklamasında şu konulara değindi: “İsrail saldırılarının durmasının tek yolu, İran güçlerinin Suriye’den çekilmesidir. İsrail hem Irak’ta hemde Suriye’de İran’a karşı başarılı operasyonlar düzenledi. Bu operasyonların etkileri büyük oldu.”

Jeffrey açıklamasının sonunda, İsrail devletinin IŞİD karşıtı mücadelede çok etkin bir rol oynadığına vurgu yaparak, yaptıklarının aleni olduğunu dile getirdi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close