Japonya, yeni Type 12 gemisavar füzelerinin envantere dahil olmasını hızlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, yeni Type 12 gemisavar füzelerinin envantere dahil olmasını hızlandırıyor

Abone Ol 

 Japonya Savunma Bakanlığı, Type 12 gemisavar füzesinin geliştirilmiş bir versiyonunun kullanılmaya başlanmasını hızlandırmayı planlıyor. Japonya’nın Mainichi Shimbun gazetesi, füzenin şu anda geliştirilme aşamasında olduğunu bildirdi.

Açıklamada, “Çin’in yükselişini öngören Japonya, savunma yeteneklerinin güçlendirilmesini hızlandıracak” dedi. Savunma Bakanlığı’nın Temmuz 2022’nin sonlarında yayınlanan teknik incelemesi, Tip 12 füzesine bir ilk bakışı içeriyor.

Type 12’nin üreticisi Mitsubishi Heavy Industries tarafından sağlanan bir fotoğraf, AGM-158 JASSM’ye benzeyen ve Type 12 olarak adlandırılan bir füzeyi gösteriyor. Type 12 karadan gemiye füzenin ilk olarak yaklaşık 200 kilometre menzili vardı.

Yeni yükseltilmiş versiyon, uçuş menzilini en az 900 km’ye ve sonunda 1.200 km’ye çıkarmayı hedefliyor. Füzenin şekli de radarda görünürlüğü düşük olacak şekilde değiştirildi.

Yükseltilmiş Type 12 ayrıca, füzenin uçuş sırasında uydu iletişiminden hedef bilgileri almasına ve hareket halindeki hedeflere daha doğru bir şekilde girmesine izin veren Up to Date Command (UDTC) sistemi ile çalışacak.

Füzenin yeteneklerine yönelik bu güncelleme, büyük ölçüde Çin’in deniz sahasında genişlemesi ve askeri birikiminin ortasında, 2020’de Japon hükümeti tarafından kabul edildi.

Füze, düşman uçaksavar füzelerinin menzilinin ötesindeki düşman gemilerine güvenli bir şekilde saldırıyor. Modernize edilen füze, sadece normal kara versiyonunda değil, gemi ve uçak versiyonlarında da geliştirilecek.

Japon hükümeti, 2026 mali yılından itibaren kara tabanlı bir sürüm dağıtmayı planlamıştı, ancak bu programı hızlandırmaya karar vererek, 2023 mali yılından itibaren dağıtmayı hedefledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close