Japonya ve NATO, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından askeri işbirliğini artırıyor! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Japonya ve NATO, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından askeri işbirliğini artırıyor!

Abone Ol 

Japon ve NATO yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa ve Asya’daki güvenlik ortamının bozulmasına neden olduğu endişelerini paylaşırken, askeri işbirliğini ve ortak tatbikatları hızlandırma konusunda anlaştılar.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, NATO Askeri Komitesi başkanı Rob Bauer ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Japonya’nın Avrupa ülkeleriyle bağlarını güçlendirmeyi hedeflediğini ve NATO’nun Hint-Pasifik bölgesindeki askeri girişimlere genişletilmiş katılımını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Bauer’in Tokyo’ya yaptığı ziyaret, Japonya’nın Akdeniz’deki NATO deniz tatbikatlarına katılması sonrası gerçekleşti.

Japonya, son dönemde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ile Hint-Pasifik bölgesinde askeri işbirliğini artırıyor. Ayrıca Japonya Savunma Bakanlığı, Japon ve ABD savaş uçaklarının Japonya Denizi üzerinde ortak uçuş tatbikatı düzenlediğini duyurdu.

Dört Japon F-15 savaş uçağı ve iki ABD F-16’sının yer aldığı ortak tatbikat hakkında yapılan açıklamada;  iki ordunun “herhangi bir acil duruma yanıt verme konusundaki güçlü bağlılığını ve yakın işbirliğini güçlendirmeyi” amaçladığı belirtildi. 

Başbakan Fumio Kişida, bu ayın sonlarında NATO zirvesine davet edildi ve bildirildiğine göre bunu yapan ilk Japon lider olarak toplantıya katılmayı düşünüyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close