Japonya ile ABD anlaştı: Müdahale kapasiteleri yükseltilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya ile ABD anlaştı: Müdahale kapasiteleri yükseltilecek

Abone Ol 

Son dönemde bölgede artan gerilimlere yönelik birçok alanda askeri anlaşmalar yapan ABD ile Japonya, ittifakın caydırıcılığı ve müdahale kapasitelerinin güçlendirilmesi konusunda anlaştı.

Asya-Pasifik’te artan gerginliklere karşı ortak hareket eden ABD ile Japonya’nın savunma bakanları birliklerinin caydırıcılığı ve müdahale kapasitelerinin güçlendirilmesinde anlaştı.

İLK TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Japonya’da yeni göreve gelen Savunma Bakanı Kihara Minoru, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi. Akabinde basına konuşan Kihara, “yapıcı görüşme” şeklinde nitelediği ABD’li mevkidaşıyla görüşmesinde işbirliği önceliklerini ele aldıklarını aktardı.

Resmi Kyodo ajansına göre görüşmede Kihara ve Austin, Japonya ve ABD ittifakının caydırıcılığının ve müdahale kapasitelerinin güçlendirilmesi mutabakatına vardı. Bakanlar, Hint-Pasifik’te statükoyu güç kullanarak değiştirecek teşebbüslerin bertaraf edilmesinde, şimdiye kadar olduğundan daha yakın şekilde çalışılmasında anlaştı.

JAPON BAKAN ABD YOLCUSU

Görüşmede, Kihara’yı yeni görevinden dolayı tebrik eden Austin, Washington yönetiminin “Japonya’nın savunmasına yönelik bağlılığını” yeniden teyit ettiğini kaydetti. Ulusal basında Japon Bakan’ın, ABD’li mevkidaşıyla bir araya gelmek üzere, ekim ayı başında Washington’a gideceği belirtildi.

Eylül 2021’de göreve gelen Başbakan Kişida Fumio hükümeti, son iki yıldaki ikinci kabine değişikliğini bu ay ortasında açıklamış, yeni kabinede Kihara, bakanlık üstlenmişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close