Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı

Abone Ol 

Japonya Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) alımını onayladığını duyurdu.

The Aviationist’de ye alan bilgilere göre; 28 Ağustos 2023 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan Yabancı Askeri Satış (FMS) paketinin alımı Japonya tarafından da onaylandı.

Bu program kapsamında Tokyo, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin (JASDF) F-15J jetleri için 50 adet JASSM-ER füzesi tedarik ederek uzun menzilli vuruş kabiliyetini önemli ölçüde artıracak.

Savunma Bakanlığı, Japonya’nın düşman uçaksavar füzelerinin erişemeyeceği bir noktadan saldırılar gerçekleştirebilmesini sağlayarak “stand-off savunma kabiliyetini büyük ölçüde güçlendirmeyi” hedefliyor.

Bu gelişme, ABD-Japonya-Tayvan ittifakı ile Çin-Rusya-Kuzey Kore bloğu arasında son iki yıldır artan gerilimin ortasında gerçekleşti.

104 milyon dolarlık FMS paketi aynı zamanda anti-parazit küresel konumlandırma sistemleri, füze konteynırları ve eğitim füzelerini de içeriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close