Japonya 'en savunmasız' adaya olası Çin saldırısını simüle etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya ‘en savunmasız’ adaya olası Çin saldırısını simüle etti

Abone Ol 

Japonya ordusu, Tokyo tarafından “en savunmasız” olarak görülen bir adada olası Çin saldırılarını simüle eden bir deniz tatbikatı gerçekleştirdi.

Nikke Asia tarafından verilen bilgilere göre simülasyon, ükenin güneybatısındaki Tokunoshima adasında gerçekleştirildi.

Tatbikat sırasında Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’ne ait iki çıkarma gemisinden amfibik saldırı araçları indirildi ve işgalcileri püskürtmek amacıyla savunmasız adaya saldırdı.

Diğer askeri birlikler de düşman eylemlerine karşı koymak üzere ağır teçhizat taşıyan yarı şişirilebilir lastik botlarla daya çıkarma yaptı.

Yetkililere göre simülasyon, Japon ordusunun ülke topraklarını ve altyapısını savunmaya hazır olduğunu göstermesini sağladı.

Japonya  Genelkurmay Başkanı General Yoshihide Yoshida yaptığı açıklamada; “Tatbikatın amacı, bir saldırıdan kaynaklanan acil bir durum olması halinde ortak bir şekilde karşılık verebileceğimizi göstermekti.” ifadelerini kullandı.

‘Bir Sonraki Ukrayna Olmasın”

Tokyo, Çin’in Tayvan’ı geniş çaplı bir işgale girişmesi halinde Doğu Asya’nın bir sonraki Ukrayna olabileceği endişesiyle askeri gücünü arttırmak için yatırımlarını arttırdı.

Çin, Tayvan’ı ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor ve yeniden birleşmesi için güç kullanımını göz ardı etmiyor.

Geçen yıl Aralık ayında Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkenin daha uzun menzilli füzeler de dahil olmak üzere yeni silahlar için 290,9 milyar dolar harcayacağını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close