Japonya Başbakanı Kişida: "Tayvan sıradaki Ukrayna olabilir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Japonya Başbakanı Kişida: “Tayvan sıradaki Ukrayna olabilir”

Abone Ol 

Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida, Batılı devletlere, Çin’in Tayvan’a karşı saldırganlığındaki ve Kuzey Kore’nin askeri faaliyetlerindeki artış göz önüne alındığında Doğu Asya’nın bir sonraki Ukrayna olabileceğini söyledi.

Ekim 2021’de seçilmesinden bu yana Washington’a yaptığı ilk gezide Kişida, Yediler Grubu’nun (G7) Almanya hariç tüm üyelerinin liderlerini ziyaret etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı durmanın önemini vurgulayan Japonya Hükümet Başkanı, statükonun tek taraflı değişimine karşı bir şey yapılmazsa aynı şeyin başka yerlerde de gerçekleşeceğini savundu.

Japonya Başbakanı, güvenlik endişelerini “ayrılmaz bütün” diye nitelendirdiği basın toplantısında, “Ukrayna yarının Doğu Asya’sı olabilir” dedi.

Kişida, “Japonya çevresindeki durum, Doğu Çin Denizi’yle Güney Çin Denizi’ndeki statükoyu tek taraflı olarak zorla değiştirme girişimlerinin ve Kuzey Kore’nin nükleer ve füze faaliyetlerinin hareketlenmesiyle giderek daha da ciddileşiyor” diye ekledi.

Japonya Başbakanı, Çin’in Tayvan çevresinde artan iddialı tutumuna atıfta bulunuyordu. Geçen yıl ağustosta Tayvan çevresindeki büyük askeri tatbikatlar kapsamında Çin’in attığı 5 füzenin, Japonya sularına düşmesiyle kendi kendini yöneten adaya destek veren komşu ülkeye bariz bir uyarıda bulunulmuştu.

Tayvan, 1949’daki iç savaşın ardından anakaradan ayrılmasından bu yana kendi kendini yöneten bir demokrasi olmasına rağmen Çin, adanın ulusal topraklarının parçası olduğunu iddia ediyor. Askeri faaliyetlerini güçlendiren Pekin, Tayvan’ın gözünü korkutmak için adaya düzenli olarak birkaç savaş uçağı ve gemi gönderiyor.

ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı zirvede Kişida, Japonya’nın geçen ay II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük askeri hazırlığını ilan etmesinden sonra iki ülke arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu söylemişti.

Açıklamada Kişida, “Söylemeye gerek yok ama Hiroşima Zirvesi’nden önceki koordinasyonumuzda en büyük mesele Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığıydı ve yakında bunun başlangıcının üzerinden bir yıl geçmiş olacak” demişti.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close